9. 9. 2010 NG: Umění a věda na podporu dyslektickým dětem

úterý 31. srpna 2010 · 0 komentářů

9. září proběhne v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci Den dyslexie. Vstupné zdarma pro všechny návštěvníky Veletržního paláce v době od 10 do 18 hodin.

Den dyslexie, který dosud neexistuje nikde ve světě, workshop pro děti Písmena kolem nás a křest multimediálního interaktivního Slabikáře a testů pro děti (nejen) s rizikem dyslexie a dysgrafie. Celý tento projekt je v daném rozsahu jedinečný a navazuje na sérii workshopů, které už proběhly a budou probíhat na různých místech České republiky. Akce se koná pod záštitou Marka Ječménka, starosty MČ Praha 7.

„Nápad na uspořádání Dne dyslektiků vznikl v roce 2009, kdy jsem si jako dyslektik uvědomila, že společnost nevnímá odlišnost lidí s tímto handicapem ani jejich obrovský potenciál,“ říká organizátorka projektu Alena Kupčíková. Den dyslexie je určen pro všechny děti od 3 do 10 let, může však přijít kdokoli, věk je neomezen, a jeho hlavním záměrem je prevence, možnost začít s dětmi pracovat již v raném věku. Až 15 % populace má totiž problémy s handicapem dyslexie a dysgrafie,“ uvádí Kupčíková. Na otázku, proč právě 9. září, odpovídá: „Dyslektici a dysgrafici si toto datum budou dobře pamatovat a věřím, že text hitu Dysgrafik od zpěváka Xindla X, který projekt podpoří, bude „hymnou“ nejen pro tento den.“

Národní galerie v Praze se rozhodla tuto akci výrazně podpořit nejen během samotných příprav, ale také vyhlášením mimořádného dne volného vstupu do stálé expozice Umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci. Milan Knížák, generální ředitel NG, na otázku, zda bude mít galerie zájem podporovat i další ročníky této akce, odpověděl: „Dyslexie je handicap, za který se mnoho dospělých lidí stydí. Ve společnosti je dyslektik bohužel často vnímán jako hlupák. Dyslexie však nemá vliv na inteligenci. Dyslektici byli významní vědci a umělci. Údajně též Isaac Newton, Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Auguste Rodin, Hans Christian Andersen, Walt Disney, Pablo Picasso, W. A. Mozart. Nápad organizátorů pořádat pravidelná setkání nás rozhodně zaujal a jsme připraveni spolupracovat.“

Starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének uvedl: „Jsem velice rád, že se historicky první Den dyslexie bude konat právě v Praze 7. Považuji za velmi užitečné seznamovat s tímto tématem co nejširší veřejnost a zároveň touto cestou sdělit těm, kterých se dyslexie přímo týká, že se rozhodně nejedná o nic, za co by se měli stydět a že dnes existují cesty, jak se s tímto handicapem z velké části vypořádat.“


Jak bude Den dyslexie probíhat?

Od 10.00 hodin propukne velký workshop Písmena kolem nás. Na workshopu vystoupí dyslektičtí umělci se svými projekty:

Alena Kupčíková (www.alenakupcikova.cz), výtvarný umělec a autor multimediálního interaktivního Slabikáře a testů/hry pro tzv. děti s rizikem dyslexie ve věku od 4 do 6 let, který slouží k pochopení a nalezení jejich specifického vnímání, využití možností správně číst a psát a k možnému odhalení a prevenci počátečních problémů čtení a psaní. Slabikář pracuje na originálním principu, je vytvořen z písmen a věcí kolem nás tříděných podle tvaru (sama autorka vnímala v dětství písmenka jako věci kolem nás). Workshop bude probíhat na velkoformátových interaktivních tabulích, které děti mohou samy ovládat.

Dalším dyslektickým umělcem je sochařka Markéta Korečková (www.koreckova.net) která pojme písmenka kolem nás v prostorových disciplínách sochařských instalací a společně s dětmi bude vytvářet písmena z materiálu vhodného pro děti (molitan, papír, provázky atd.). Jak sama říká: „Když jsem byla malá, písmenka jsem estetizovala a vylepšovala.“

Jan Vlček, performer a malíř, vytvoří písmenka performancí či divadelním představením o tvrdém Y a měkkém I, jeho největší noční můře z dětství.

Během workshopu bude vše do svého dokumentu očima dyslektika zaznamenávat také režisér a spisovatel Jaroslav Černý (www.jaroslavcerny.cz), který s dyslexií bojuje formou psaním románů.

Program se neustále rozšiřuje a u takto malých dětí je pravděpodobné, že nejvíce kreativním počinem bude také improvizace na místě.

Na workshopu budou rodiče informováni, kam a na koho se obrátit, jak mají pracovat s dětmi, aby předcházeli těmto problémům. V odpoledních hodinách proběhne přednáška o dyslexii od PaedDr. Renaty Wolfové (tak, aby jí rozuměla neodborná společnost), aktuální čas objevíte na stránkách www.dys.cz.

16:00 – 16:30 proběhne tisková konference v prostorách Malé dvorany.

Od 16:30 – 17:00 hodin bude v rámci večera vyhlášen den 9. 9. jako Den dyslexie. Účinkovat na místě bude také zpěvák Xindl X, který zde se svým populárním hitem Dysgrafik zahájí své podzimní turné k novému albu. Poté proběhne křest slabikáře a testů/hry autorky Aleny Kupčíkové ve společnosti všech, kteří se na tomto výtvoru podíleli a podpořili jej: programátor-umělec Michal Klega, hudebník Jan Urban a herec Jiří Lábus. Točenou limonádu pro děti a lahodné pivo, na křest nám dodá pivovar Rohozec.


S DNEM DYSLEXIE jsou spojeny také následující akce

Workshop Písmena kolem nás, realizovaný s dětmi na 18. ročníku multižánrového festivalu Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou (6.–7. 8. 2010).

Workshop Dny Aleny Kupčíkové v Psychiatrické léčebně v Bohnicích v rámci projektu Jiné cesty, organizovaný Evropskou nadaci R.M.R., spojený s otevřením nově rekonstruovaného dětského pavilonu (13. 9. – 16. 9. 2010).

Workshop s dětmi v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem (6. 11. 2010).

Zároveň vzniká také divadelní hra o dyslexii autora Jaroslava Černého, tzv. dyslektické divadlo, které bude mít premiéru již tento rok na podzim.




Aktuální informace sledujte na www.dys.cz/novinky.php


__________

Projekt vznikl za podpory Národní galerie v Praze, AV Média, IKEA, Purtex, GLOBAL ASSISTANCE a. s., Radio City, pivovar ROHOZEC, www.mediall.cz, Neziskové organizace Umění a věda na podporu dyslektickým dětem.

 

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger