Martin Rychlík: Mamutí manuál k restartu rozkmotřené české vědy

středa 19. října 2011 ·

Česko dostalo od mezinárodních auditorů návod, jak zlepšit vědecko-výzkumnou politiku, do níž jde ročně 60 miliard korun. Nálezy hodnotící českou vědu a výzkum: Chaos v řízení, roztříštěné zájmy mnoha stran a nedostatek důvěry ve vládní vědní politiku.


Zdroj: Mamutí manuál k restartu rozkmotřené české vědy, Martin Rychlík, Česká pozice 12.10.2011

„…Mnoho zainteresovaných subjektů (stakeholders) míní, že od roku 2006 má politická nestabilita negativní dopad na vyšší vzdělávání a výzkum. Výzkum a vývoj byly zpolitizovány a debatám často vévodily zájmy skupin namísto strategické vize. Spolu s častými vládními změnami a ještě více střídáním ministrů to činí z České republiky velmi těžké místo k zavádění konzistentní vědní politiky,“ píše se v auditu renomované Technopolis Group, který Česká pozice získala k prostudování. Zpráva vyzdvihuje i „nedostatek veřejné důvěry ve vládní politiku“…“

„…Jde o jednu z nejdetailnějších studií svého druhu, která kdy byla pořízena,“ uvádí se v auditu za 38 milionů korun bez daně, který si ministerstvo školství objednalo počátkem roku 2010. Do tuzemských půtek a napjatých vztahů mezi Akademií věd ČR, vysokými školami a průmyslovými zájmy vnáší argumenty, které by neměly být ignorovány.

V pravý čas. Český statistický úřad sice přinesl zprávu, že do výzkumu u nás proudí nejvíce peněz od roku 1993 (plných 60 miliard korun, což je 1,6 procenta HDP), nicméně experti opakovaně debatují, jak velký díl je smysluplně využitý. „Myslím, že v české vědě přijde vniveč víc než 25 procent. Vidím jasné případy, kdy se pod hlavičkou výzkumu financuje provoz institucí, a vidím příklady, kdy se zkoumá něco, co bylo dávno vyzkoumáno, také překonáno, a to dokonce i u nás v Česku,“ řekl v únoru
České pozici profesor Vladimír Mařík z ČVUT, nynější předseda výzkumné rady Technologické agentury ČR.

Audit nabízí četná řešení, která přicházejí vhod – přesně ve chvíli, kdy premiér Petr Nečas (ODS) rozpustil dlouho nefunkční vládní Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a kdy jmenoval svým hlavním vědeckým poradcem Petra Fialu z Masarykovy univerzity.“…


Celý text si můžete přečíst ZDE.

0 komentářů:

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger