Děti mají rády filmové adaptace knih. Nejvíce Harryho Pottera

čtvrtek 26. března 2015 · 0 komentářů

Čtyři pětiny dětských a dospívajících čtenářů v průzkumu Čtení pomáhá uvedly, že mají rády, když se kniha zfilmuje. Padesát osm procent respondentů si přitom raději nejprve přečte knihu a pak zhlédne film, třetina dotázaných pořadí neřeší a jen 9 % uvedlo, že upřednostňuje dříve se podívat na film a teprve poté si přečíst jeho knižní předlohu. Jedné polovině respondentů se filmová zpracování knih ve většině případů líbí, druhé polovině naopak vůbec ne.


Kniha versus film

Čtyři pětiny žáků a studentů základních a středních škol zaregistrovaných v projektu Čtení pomáhá kladně oceňují, pokud se kniha zfilmuje. Jen 16 % respondentů je opačného názoru a filmové adaptace rádo nemá.

Padesát osm procent našich dětí si raději přečte knihu a teprve poté zhlédne její filmovou adaptaci. Opačný postup preferuje jen necelá desetina respondentů. „Pořadí neřeší celá třetina dotázaných, což je pro mě trochu překvapením. Čekala jsem totiž více vyhraněný názor, a to ve prospěch pořadí kniha–film. I tak to ale považuji za příjemný výsledek. To, že děti dají raději přednost knize, znamená, že dávají přednost své fantazii," komentuje spisovatelka Alena Ježková, která je zároveň ambasadorkou projektu Čtení pomáhá.

Na dvě názorově odlišné poloviny rozděluje naše děti pohled na to, jak většinou naplňuje film natočený podle knihy jejich představy. „Větší polovina", tedy 51 % respondentů, uvedla, že většinou jsou jejich představy naplněny. Pětačtyřicet procent dotázaných uvedlo pravý opak. Jen 4 % se nedokázaly jednoznačně rozhodnout.


Harry Potter a Hraničářův učeň

„Absolutně nejoblíbenějším filmem natočeným podle knižní předlohy, je mezi dětmi a dospívajícími Harry Potter, a to bez rozlišení dílů. Mezi dalšími filmy, které naši čtenáři uváděli nejčastěji, byly Pán Prstenů, Rychlé šípy, Twilight sága, Letopisy Narnie či Hunger Games," komentuje Martin Roman, autor a donátor Čtení pomáhá.

Na otázku, jakou knihu byste uvítali na filmovém plátně, uváděli respondenti nejčastěji Hraničářova učně, soubor fantasy knih od Johna Flanagana. Mezi dalšími častými odpověďmi byly například Lichožrouti autorské a ilustrátorské dvojice Pavel Šrut a Galina Miklíková, nebo Deník mimoňky od R. R. Russellové. V prvních dvou případech se děti dočkají a filmové zpracování již brzy uvidí.


O průzkumu

Průzkum proběhl v loňském roce mezi čtenáři registrovanými v projektu Čtení pomáhá. Internetový dotazník vyplnilo 3 763 žáků a studentů základních a středních škol.


____________

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun.

O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu.

Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz
Facebook: www.facebook.com/ctenipomaha

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger