TOPIČŮV SALON: aktuální výstavy a další program

čtvrtek 22. června 2017 ·

AKTUALISOVÁNO.

Dovolujeme si vás pozvat na výstavy a další akce.


Crashtest 7. Rekonstrukce AVU 93/94

do 7. července

Ústřední pozici v rámci zaujímá snaha o retrospektivní rekonstrukci souboru diplomových prací studentů, dnes již často etablovaných umělců, kteří ukončili svá studia na pražské Akademii výtvarných umění v akademickém roce 1993–1994.

Cílem takto koncipované výstavy je snaha přispět k několika dřívějším pokusům o přehodnocení stávajícího rámce umění 90. let. Zakládá se na přesvědčení, že je to právě zpřítomnění konkrétního článku zpětně zřetězených dějin, které může dát vzniknout novému prostoru pro další kontextualizaci vstupních děl, zejména v rovině osobních příběhů jejich tvůrců.

Důraz na podmiňující faktory, ležící mimo zájem transpersonálních pozic, zvýrazňuje i způsob samotného výběru zmiňovaného absolventského ročníku, kterým je jednoduše rok narození většiny kurátorek výstavy. Ve snaze o co nejobjektivnější přístup je na jednotlivá umělecká díla nahlíženo jako na určité dějinné doklady, nepřevyšující svou autenticitou další prezentované artefakty (textová a obrazová dokumentace), fragmentálně odkazující na již neexistující díla.

Absolventi AVU 93/94: Karel Bartáček, Petr Budek, Quan Do Manh, Milena Dopitová, Pavel Doskočil, Michal Fiala, René Hábl, Vladimír Hanuš, Petr Horáček, Irena Jůzová, Cyril Kozák, Miroslav Krawczuk, Jiří Lhota, Marek Ludmila, Lubomíra Kmeťová, Jiří Matějů, Anna Neborová, Miroslav Pánek, Petr Písařík, Tomáš Rygl, Nikolaj Stanev, Jakub Stretti, Anna Svobodová, Martin Šimek, Petr Štrojdl, Petr Trávníček, Daniel Trubač, Kateřina Vincourová

Více ZDE. Fotografie z výstavy najdete ZDE.


Připravované výstavy


Roman Trabura

od 12. července do 18. srpna

Roman Trabura (1960) na uměleckém poli představuje svéráznou nezávislou figurální a dějovou expresi, reagující na události současného světaběhu. Věkem je generačně nejblíže Tvrdohlavým, ale v době, kdy tahle generace působila na pražské Akademii, patřil k pražskému undergroundu. Pro jeho nekompromisní povahu se mu přezdívalo Kat. Na Akademii nastoupil až v roce 1990.

Již od začátku je malířem horizontů a průhledů, arkádických i znepokojivých zároveň. Horizonty po způsobu Caspara Davida Friedricha doplňuje stafáží, jež příslib krajinné idyly zneklidňuje nebo mu dává metaforický význam. Buduje po způsobu středověkého spacialisty prostory za prostory, kde podobně jako za cípkem opony na desce středověkého mistra se pod načeřenou vlnkou odhaluje podmořský svět plný nebezpečí, jindy barokní světelná režie a průhledy otevírají další a další rozměry. Obraz se rozestoupí, a…skutečnost není tak docela, jak se jeví.

Znepokojivost poslední dobou nabírá vrchu. Trabura parafrázuje, glosuje a vytváří pitoreskní obraz světa, a tak se pro nekompromisnost svého pohledu často ocitá na hraně únosnosti. Komu asi tenhle předrevoluční kat setne hlavu příště?

To ukáže výstava připravovaná pro Topičův salon z nové tvorby, představující reflexe ve své době nekorektního malíře, snílka i skeptika obdařeného vírou, neustále rozkročeného mezi ano i ne, který ničím a nikoho nešetří. Ani sebe.

Více ZDE.


Ellen Jilemnická

od 24. srpna do 22. září

»Na výstavě v Topičově Salonu ukáže Ellen Jilemnická výtěžek ze své padesátileté umělecké práce. Mladá sochařka překvapila svým originálním přijetím pop artistické inspirace a humorným přístupem k důvěrně známému domácímu prostředí. Gestické pojetí, kulminující ve fragmentech Rukou ji pak vedlo k prohloubení psychologické stránky, která se ale nikdy neodpoutala od tělesnosti. Právě to zaručilo sochařskou hodnotu jejích děl, která často vznikají přímým tesáním do důvěrně jí známého hořického pískovce. Jilemnická se nevyhýbá tvorbě pro veřejný prostor a kromě vtipné dekorace navrhuje i pomníky. Samostatnou kapitolou jsou její velkoformátové, sochařsky cítěné kresby.«

Více ZDE.


Přednášky a besedy

Přehled přednášek a besed najdete ZDE.


Další informace a podrobnosti: www.topicuvsalon.cz

Můžete nás sledovat též na facebooku: www.facebook.com/TopicuvSalon

Kontakty:
Topičův salon
Národní 9, Praha 1, 1. patro
e-mail: info@topicuvsalon.cz, topicuvsalon@volny.cz
tel.: +420721 462 414

Otevřeno:
pondělí, čtvrtek, pátek: 10–17 hodin
úterý, středa: 10–18 hodin

0 komentářů: