Markéta Popelářová: Jak zvládnout výuku po uzavření

čtvrtek 12. března 2020 · 0 komentářů

Pravděpodobně vaše škola stojí před rozhodnutím, jak se přizpůsobit aktuálním vládním opatřením o dočasném uzavření škol. Ať již vaše škola bude tuto záležitost řešit centrálně, nebo rozhodnutí a provedení vedení přenechá individuálně na každém učiteli, přinášíme vám několik tipů, jak se s celou situací s přehledem a úspěšně vypořádat.

Zdroj: Magazín Perpetuum 10. 3. 2020

E-learning totiž již dávno není ve svých počátcích a k dispozici máme velké množství cest, jak potřebné informace a materiály k dětem a studentům doručit. Některé služby navíc v reakci na momentálně nastalou situaci zpřístupňují své jinak placené služby zcela zdarma. Podívejte se, jakými možnostmi ze své pozice učitele, disponujete.

Zde přehled – odkazy najdete v originálním článku.


Komunikační a sdílecí služby

Google Classroom – jako ideální platforma pro nastalou situaci se zdá být Google Classroom nabízející lehký způsob sdílení a zasílání materiálů mezi učiteli a žáky. Podrobnější vysvětlení můžete naleznout například v tomto článku.

• Jednoduché sdílení materiálů je možné i přes Google Docs – služba umožňuje i jejich editaci a správu, je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště.

• Dokumenty můžete svým žákům také jednoduše nasdílet skrze službu Dropbox.

• Pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k jejich službě Google Hangouts, která je obdobou známější služby Skype. Google Hangouts umožňuje videohovory, hovory nebo klasický chat.

Microsoft Teams se hodí pro videohovory, sdílení souborů nebo společné chaty.

WhatsApp – mnoho žáků ho již má nainstalovaný na svých mobilních telefonech, řešením mohou být hromadné hovory nebo i skupinové (třídní) konverzace.

Skype – snad nejznámější komunikační online služba, kterou disponují většiny domácností. Pro většinu dětí i učitelů tak používání aplikace Skype pravděpodobně tedy nebude nic nového a neznámého. Problémem u skupinových hovorů by mohlo být nedostatečné internetové připojení některého z účastníků, a tím pádem i nízká kvalita hovoru.

• Pokud byste chtěli svým studentům nasdílet svou PC obrazovku, vyzkoušejte službu Discord. Její primární cílovou skupinou jsou hráči počítačových her, ale nenechte se tím zmást, skvěle poslouží i pro vzdělávací účely.

• Hojně rozšířený systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům zvaný Bakaláři umožňuje klasické zadávání domácích úkolů, čehož mnoho učitelů využívá i za normálního chodu školy.

• Pokud vy (a vaši studenti) ovládáte angličtinu, možná je pro vás ideální variantou platforma Edmodo. Platforma umožňuje například efektivní rozesílání materiálů nebo zasílání zpráv studentům.

• Pro vytvoření vašich vlastních kvízů a her poslouží webové aplikace Quizizz nebo Quizlet (Quizlet je také skvělý pro procvičování například anglických slovíček).

• Své vlastní hravé a barevné kvízy můžete tvořit také na portálu Kahoot. Ten dokonce díky virové situaci zpřístupnil své jinak prémiové služby učitelům a studentům v oblastech, ve kterých došlo k uzávěrce škol. Více info dohledáte v angličtině zde.

• Pro zasílání souborů velkých velikostí použijte například Úschovnu (CZ) nebo WeTransfer (ENG).


Weby s výukovou látkou a procvičováním

Khan Academy – vzdělávací web s interaktivními videy z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Web je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.

• Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud vaši žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).

Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře tu máme platformu zaměřenou na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.

• Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.

Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.

• Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.

• Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.

• Procvičování látky je možné také skrze platformu Umimeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.

• Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.

• Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.

• Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA také kvůli uzavření škol volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).

• Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.

• Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Pokud jste doteď bojovali s nedostatkem času pro promítání filmů ve výuce, nyní nastal ten správný čas se jim v pohodlí domova věnovat.

• Učitelům občanské výchovy se může hodit i e-learning od Občankářů, který momentálně nabízí dva kurzy orientované na moderní dějiny a multikulturní výchovu.

• Zlepšit si své kritické myšlení umožňuje portál Trainbra.in.

• Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.

• Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo. Doporučili bychom ji ale spíše žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.

Pokud se rozhodnete vést hodinu online skrze některou z uvedených komunikačních služeb, doporučujeme si její fungování před samotnou hodinou nanečisto vyzkoušet. Dnešní generace dětí však s technologiemi umí dostatečně dobře pracovat, věříme proto, že učení se s novým nástrojem pro ně nebude velkou překážkou.

Jana Hrubá: Jak se dá učit na dálku

· 0 komentářů

Musím uznat, že sociální sítě (a kolegové na nich) jsou skvělé (skvělí). Panuje na nich veliký ruch. Porozhlédla jsem se na FB stránkách Učitelské platformy Učitelé +. Členové si vzájemně radí, doporučují, kde hledat možnosti a jak zorganizovat výuku na dálku. Doufám, že jim nebude vadit, když dám něco z toho dál.


Nakladatelství Fraus

V souvislosti s opatřením vlády o uzavření všech škol se naše nakladatelství rozhodlo poskytnout všem žákům, učitelům i školám od středy 11. března 2020 do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Stejně tak poskytneme zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred.

Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma. Více informací bude během k dispozici na webu www.fraus.cz/ucenidoma

Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma: https://www.skolasnadhledem.cz


Nová škola, nakladatelství učebnic

Multimediální interaktivní učebnice nově i bez instalace!

Vážení vyučující,

vzhledem k uzavření škol bychom Vám rádi pomohli s výukou na dálku.

Žáci mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím MIUč+, stačí, když se zaregistrují jako studenti na www.ucebnice-online.cz

Kteroukoli MIUč+ pak mohou zdarma používat 30 dní, pokud by uzavření škol trvalo déle, licence zdarma prodloužíme do 30. 6. 2020.

Pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou navíc k dispozici výuková videa na www.matyskova-matematika.cz obsahující výklad ke každému cvičení každé stránky učebnic – žáci tak mohou pracovat podle něj.


Microsoft pro školství

Minecraft: Education Edition je až do konce června pro všechny zdarma, stačí vyplnit tento formulář na adrese aka.ms/minecraftzdarma

Pomocí Minecraftu se dá i vzdáleně učit programování, chemie, dějepis, cizí jazyky nebo matematika. Přečtěte si, co vše Minecraft nabízí pro výuku na minecraftedu.cz nebo se podívejte na záznam z Večerní univerzity na aka.ms/univerzita

Podpora vzdělavání pomocí Teams pro učitele

Khanova škola

Perpetuum: Jak zvládnout výuku po uzavření

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger