Martin Ulbrich: Jak se pozná technicky zdatný učitel? Podívejte se na 8 znaků

čtvrtek 25. září 2014 · 0 komentářů

S pokrokem v informačních technologiích se neustále zvyšují nároky na dovednosti pedagogů. Torontský server Daily Genius zveřejnil ve své infografice přehled znaků, podle nichž bezpečně poznáte technicky zdatného učitele. Přinášíme výběr osmi hlavních ukazatelů.

Zdroj: StudentMag.cz 12. 9. 2014


Nejčastější vlastnosti, které by měl mít technicky dovedný učitel, souvisejí s tvorbou blogu, aktivitou na sociálních sítích nebo budováním vlastní online komunity. Na pedagogických fakultách a středních školách v ČR o nich zatím uslyšíte jen stěží.

1. Studenti sledují učitelův blog

Studenti vědí, že jejich vyučující sdílí na blogu pomůcky k domácím úkolům, šikovné výukové aplikace, vlastní články a další zajímavý obsah. Pravidelně blog komentují, nebo jej alespoň sledují, aby byli v obraze.

2. Osobní rozvoj realizuje převážně online

Učitel si velmi dobře uvědomuje, že domovská škola ani regionální školství mu nenabídnou zrovna převratný profesní rozvoj. Proto často využívá sociální sítě a online platformy, které mu pomohou získat další dovednosti. Nově získané skilly samozřejmě průběžně přidává na svůj profil na LinkedInu.

3. Vytváří si na internetu vlastní vzdělávací podporu

Buduje vztahy a rozvíjí online komunikaci se svými kolegy, poradci a kapacitami v oboru. Ti mu tak mohou prakticky obratem zprostředkovat novou vědomost nebo pomoci vyřešit nějaký praktický problém. Mít užitečné kontakty hned po ruce se vyplácí i učitelům.

4. Svůj život sdílí online i s kolegy, které nikdy osobně neviděl

Když vyfotí selfie z výletu, nesdílí ho jen s rodinou a přáteli, ale mnohdy také s kolegy, jež nikdy nepotkal tváří v tvář. Prostě si jen užívá sdílení vlastních dobrodružství a zážitků s celou komunitou.

5. Pravidelně diskutuje a brouzdá na Twitteru

Jakmile se technický typ učitele dostane ve volném čase k počítači nebo smartphonu, sleduje #edchat a další populární hashtagy související se školstvím a vzděláváním. To mu umožňuje učit se i na cestách.

6. O letních prázdninách zamíří na odborné konference

Zároveň s posledním zvoněním už začíná uvažovat, na jaké vzdělávací konference by mohl zavítat během léta. Kolegové z jeho online komunity už jsou na cestě. Sbohem, malebné pláže Karibiku!

7. V hlavě nosí školský technologický slovník

Naprosto přesně zná významy přehršle zkratkovitých výrazů. Uvidí-li někde sdělení BYOD, přinese si na akci vlastní zařízení, PLN v něm namísto polské měny evokuje osobní vzdělávací síť. V mžiku vám také vyjmenuje pět kroků pro implementaci vzdělávacího prostředí 1:1. Skoro to vypadá, jako by měl dvě mateřštiny.

8. Neustále musí zkoušet nové aplikace a nástroje

V první řadě pak sleduje téměř nepřetržitě vývoj nových technologií. Záhy po vydání nové výukové aplikace už ji má ve svém tabletu a pohrává si s jejími funkcemi. Všechny aktuální e-booky ze svého oboru má dávno stažené a pročítá si je o přestávkách nebo pauze na oběd.

Otázkou zůstává, nakolik využijete vlastnosti technicky zdatného učitele v českém vzdělávacím systému. Na řadě škol v ČR je totiž stále vrcholem počítačových dovedností pedagogů spuštění powerpointové prezentace.

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger