Nový nástroj pro volbu vhodné kariéry míří do škol

středa 24. ledna 2018 · 0 komentářů

Účastníci evropského veletrhu vzdělávání Gaudeamus v Brně si v rámci Centra kariérového poradenství mohli vyzkoušet nový nástroj pro volbu vhodného VŠ studia a kariéry. Za inovací pro vzdělávání stojí brněnský startup Salmondo, který vytvořil komplexní webový systém pro kariérní poradenství a osobní rozvoj. Jeho součástí jsou například psychologické testy a autoevaluativní techniky, manažerské nástroje, plánování či koučink.


Vybrat napoprvé správně je těžké, více než polovina studentů obor mění

„Víme, že volba správného studijního oboru může být pro studenty velmi obtížná a není jednoduché bez pomoci a vlastní zkušenosti vybrat napoprvé správně. Sami jsme stejnou situaci zažili před několika lety, což bylo také impulsem, proč jsme se Salmondu začali věnovat”, říká jeden ze zakladatelů služby Adam Benkovič, který Salmondo vytvořil s dalšími dvěma spolužáky ze střední školy. A statistiky jeho slova potvrzují – například na druhé největší univerzitě v ČR, Masarykově univerzitě, je více než 50 % bakalářských studií předčasně ukončeno, přičemž v polovině případů studenti pokračují ve studiu jiného oboru .


Studenti byli s doporučeními z testů spokojeni, odborníkům se aplikace líbí

V rámci Gaudeamu představilo Salmondo návštěvníkům jeden ze svých testů, který je zaměřen na zájmovou orientaci. Jeho výsledek napoví, která oblast by pro studenta mohla být zajímavá a které typové profese a studijní obory by na základě zájmového typu měl při výběru vysoké školy zvážit.

„Gaudeamus byl první akcí, kde jsme Salmondo představili jak širší, tak odborné veřejnosti. Proto jsme moc rádi, že jsme k naší aplikaci a testu získali velmi pozitivní zpětnou vazbu od studentů, kteří se u nás otestovali, i přítomných odborníků. Otestovaných celkem bylo více než 500”, říká další zakladatel Salmonda, Tibor Kučera.


Aplikace míří na střední i vysoké školy

Co se službou zamýšlejí? Podle zakladatelů je v současné době hlavním cílem Salmonda navázat spolupráci s kraji a středními školami, aby aplikace mohla být přístupná co největšímu množství středoškoláků, kteří váhají s výběrem dalšího studia. „Věříme, že Salmondo skvěle doplňuje poradenství poskytované výchovnými poradci na školách. Může ho dále zefektivnit a přispět k tomu, že studenti zvolí svůj kariérní směr dobře a budou na vysoké škole a po ní spokojeni a úspěšní”, vysvětluje Adam Benkovič.

Přirozeným dalším krokem je dle autorů využití aplikace na vysokých školách. „Oslovilo nás více vysokých škol, které si přejí zapojit Salmondo do vlastního kariérního a studijního poradenství. Potřeby studentů v závěru studia i požadavky škol jsou specifické, proto jsme nyní připravili i verzi aplikace optimalizovanou pro vysoké školy”, dodává třetí zakladatel Salmonda, Libor Vošický.