Jako učitelku mě nebaví, když se děti v hodinách nudí

úterý 9. října 2018 · 0 komentářů

Ušetří čas učitelům a učitelkám, obohatí žáky, okolo kterých se to celé točí, ocení aktivní učitele. Za řetězcem vzájemné spokojenosti stojí nový projekt s názvem Učitelnice, jehož ambice směřují až k samotné změně současného systému příprav učitelů do vyučovacích hodin. Nadešla ale už vhodná doba na to, aby byl projekt schopný se uchytit?

Zdroj: Simona Mrázková, Perpetuum 30. 9. 2018

Za projektem Učitelnice stojí dvojice sourozenců, Miriam a Jakub Hejzlarovi. Miriam do projektu vkládá své zkušenosti z výuky žáků na základní škole. Jakub jako analytický a technický člen týmu přináší strategické řízení projektu, vývoj a správu webu. Projekt vznikl na základě odhalení potřeby učitelů vypomoci si ve chvíli, kdy má jeden práce nad hlavu a druhý naopak nápad a schopnosti jej realizovat. Prvních náznaků sdílení výukových materiálů byla Miriam svědkem již při studiu na pedagogické fakultě. Budoucí pedagogové během studia rovněž tvoří učební pomůcky a přípravy, které ve valné většině skončí v šuplíku. Studentka Miriam tehdy začala se svými spolužáky sdílet vytvořené materiály online.

Nezávisle na zkušenostech se studentskými zlepšováky se podnikaví sourozenci o několik let později pokusili společně vytvořit online prostředí pro prodej takzvaných flashcards využívaných ve výuce angličtiny. Zajistili produkci obrázkových kartiček a vložili je na web k prodeji. Zdravý obchodní duch je ve stejný moment zavedl také na myšlenku podpory prodeje za pomoci dalšího druhu zboží, které měla začínající učitelka k dispozici. Jednalo se o učební materiály ke koupi v elektronické podobě a pozdějšímu vlastnoručnímu zpracování. To byl tehdy právě ten potřebný malý krok pro lidstvo, ale zároveň zásadní krok pro sourozeneckou dvojici, kdy se rozhodli do projektu jít naplno. O materiály ve formátu PDF totiž zákazníci, nebo spíše zákaznice – učitelky, měly velký zájem a Jakub záhy správně identifikoval, že na českém trhu chybí právě tržiště kvalitních výukových materiálů pro učitele.


Přijde ten, koho baví tvořit učební materiály a ne weby

„Od začátku jsme uvažovali o širší platformě. Jsme tu pro všechny učitele, kteří chtějí něco prodávat, ale nechtějí to dělat ve velkém a budovat si vlastní webové stránky. Na internetu působí velké množství učitelek, které sdílejí své materiály, a ty které to dělají dobře, za to přirozeně chtějí zaplatit. Jejich cílem je ale tvorba učebních materiálů, nikoli profesionálního webu. Díky nám si ušetří spoustu trápení s propagací, platbami, posíláním produktů a tak podobně. Naopak ti, co sdílené materiály využívají, ocení, že nemusí procházet sto různých webů, nýbrž jedno hromadné a přehledné místo,“ vysvětluje otec projektu…

…„Rozumím tomu, proč mnoho mých kolegyň ztrácí motivaci dělat svou práci co nejlépe. Je to namáhavá, nedostatečně ohodnocená práce, obor trpí nedostatkem učitelů, obzvláště těch mladých, kteří by přinesli něco nového. Přesto mě jako učitelku nebaví, když se děti v hodinách nudí,“ popisuje energická učitelka a dodává: „Dnešní doba je rychlá. Jako učitel se chceš věnovat určitému aktuálnímu tématu, ale než by se takové učební podklady objevily v některé z učebnic, téma zastará. Ale co když si s tím někdo dal práci, a to téma zpracoval? Ať to nabídne ostatním, kteří si to ještě ten den mohou stáhnout. Díky sdílení kvalitních učebních materiálů bude výuka aktuální a může děti bavit.“

Celý text s ukázkami materiálů najdete ZDE.