Daniela Tauberová: Křížek jako podpis – řada lidí neumí číst ani psát

úterý 1. března 2011 · 1 komentářů

Mezi uchazeči o práci v Olomouckém kraji jsou negramotní lidé. Někteří se jen vymlouvají, jiní ale skutečně psát neumějí.


Zdroj: Deník.cz 3. 2. 2011


Neumím číst ani psát. I s takovými lidmi se setkávají úředníci v Olomouckém kraji. Na formuláře místo podpisů vyznačí křížky, když mají vyplnit jednoduchý dotazník, nerozumí mu. Navzdory povinné školní docházce evidují úřady práce 21 lidí bez základního vzdělání. Další se na negramotnost vymlouvají, když se jim nechce do práce.

„Máme v evidenci zcela negramotné lidi a je to obrovský problém. Musejí se podepsat, a to nejen při vyplňování dotazníku, ale i při kontaktech s potenciálními zaměstnavateli. Dělají křížky,“ popisovala Irena Kučová z přerovské pobočky úřadu práce.

Zcela negramotné, kteří se nedokáží ani podepsat, mají v Přerově dva. „Musíme s nimi pracovat a snažíme se je přinutit, aby se alespoň takové základy naučili. Mají doma děti, které chodí do školy, tak je naše zprostředkovatelky nabádají, ať se učí s nimi. Někteří, když za čtvrt roku přijdou, udělají nějaké pokroky, jiní bohužel ne,“ pokrčila rameny Kučová.


Bez základního vzdělání

Bez základního vzdělání eviduje přerovská pobočka úřadu práce sedm lidí. S neúplným vzděláním třiadvacet.

Najít zaměstnání negramotným, nebo lidem s takzvanou funkční negramotností, tedy umí trochu číst, ale nepochopí smysl textu, je podle Kučové velmi komplikované. „Těžko se umisťují. Dělají sice manuální práci, úklidy a podobně, ale aniž by uměli číst a psát, jim stěží nacházíme práci. Někdy je to navíc kombinováno se zdravotním omezením,“ popisovala.

Setkávají se i s dalšími lidmi, kteří tvrdí, že nerozumí textu nebo se neumějí podepsat, ale ve skutečnosti se jim jen nechce do práce a na negramotnost se jen vymlouvají. „Zprostředkovatelky to umí odhadnout, udeří na ně, že povinná školní docházka je už od Marie Terezie, tak ať si nevymýšlejí, že nechodili do základní školy. A hned se podepíší,“ sdělila Irena Kučová.

V Olomouckém kraji je nejvíce lidí, kteří nemají ani základní vzdělání, na Jesenicku a Přerovsku. Pouze se základním vzděláním eviduje Úřad práce v Olomouci sedmdesát lidí.