Ministr Fiala diskutoval s ekonomy a představiteli soukromého sektoru

čtvrtek 23. května 2013 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy diskutoval novelu vysokoškolského zákona spolu s předními ekonomy a významnými představiteli soukromého sektoru na konferenci s názvem „Vzdělávání v době globální ekonomiky“.

Konferenci pořádal institut European Leadership & Academic Institute (ELAI) ve spolupráci s českým Googlem dne 13. 5. 2013 v Kaiserštejnském paláci.

Ministr představil principy novely vysokoškolského zákona a diskutoval se zúčastněnými její jednotlivé body. Za účasti představitelů akademického prostředí, státního sektoru, sféry podnikání, neziskových organizací a médií přispěla konference k debatě o dalším směřování českého školství.

Spolu s ministrem diskutovali novelu následující řečníci: Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu a patronka ELAI, Michal Mejstřík, člen NERVu, předseda mez. obchodní komory ICC ČR a patron ELAI, Daniel Münich, člen NERVu a pedagog CERGE-EI, Zdeněk Tůma, ředitel v KPMG Česká republika, člen Správní rady VŠE a Vědecké rady ČVUT a lektor ELAI, David Marek, hlavní ekonom Patria Finance a lektor ELAI, JinHwan Kim, President Samsung Electronics CZ/SK, či Jan Kleindienst, Chief Technology Officer a vedoucí výzkumné laboratoře IBM Česká republika.

Při diskuzi o jednotlivých bodech novely panelisté především uvítali usnadnění zaměstnávání osob ze zahraničí a ze soukromého sektoru při přednáškách pro vysokoškolské studenty, dále užší profilaci škol dle jejich zaměření a usnadnění plánování financí vysokých škol až na tříleté období.

„Kvalitní a moderní vzdělávání je klíčové pro konkurenceschopnost České republiky v globálním měřítku. Nejvíce úsilí a pozornosti by se proto mělo věnovat právě této oblasti. Z tohoto důvodu jsme zorganizovali ve spolupráci s Google ČR tuto jedinečnou konferenci za účasti pana ministra, který na ní blíže přiblížil novelu vysokých škol a otevřeně o ní diskutoval s předními ekonomy a výraznými osobnostmi soukromé sféry,“ říká Lukáš Sedláček, ředitel ELAI a prezident absolventského spolku Oxford & Cambridge Alumni Society ČR, který panel s ministrem moderoval.

„Google celosvětově podporuje zejména technické a vědecké vzdělávání, jelikož je důležitým pilířem znalostní ekonomiky, která vytváří vysokou přidanou hodnotu. Česko je proexportní ekonomikou, která má velký potenciál „vyvážet“ zejména nápady a nové technologie,“ říká Tatáňa le Moigne, ředitelka českého Googlu, který se letos ve spolupráci s partnery zaměřuje na podporu vzdělávání v Česku a dodává: „Nejdůležitější předpoklady získáváme již na základní škole, proto se v rámci našeho celoročního programu zaměřujeme i na rozvoj dnes již nepostradatelné internetové gramotnosti a využívání nových technologií v rámci výuky.“

Institut ELAI usiluje o rozvoj společnosti i jednotlivců a také se věnuje podpoře vzdělávání v České republice; v současné době dokončuje přípravu rozsáhlého projektu na podporu internetové gramotnosti pro žáky základních škol s názvem IN-Generation, který je prvním uceleným projektem k tématům internetové gramotnosti v oblasti základního školství v České republice a je realizován pro záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Projekt je též připravován v partnerství s Google Česká republika v rámci programu „Google pro vzdělávání v Česku“ a věnuje se především otázkám efektivního, pokročilého, etického a bezpečného užívání internetu (více informací na www.IN-Generation.cz). V červnu proběhne tisková konference ke spuštění webového rozhraní projektu.

Partnery konference „Vzdělávání v době globální ekonomiky“ byly dále firmy KPMG, Samsung, IBM a kampaň Česko mluví o vzdělání.

0 komentářů: