Angličtina od první třídy. Ministerstvo školství navyšuje požadovanou úroveň jazyků i matematiky

pátek 3. ledna 2025 ·

Ministerstvo školství schválilo nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání. Informovala o tom mluvčí ministerstva Tereza Fojtová. Nové učební plány přináší například povinnou výuku angličtiny na základních školách od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Veřejnosti představí ministerstvo dokumenty 14. ledna, uvedlo.

 

Zdroj: ČTK, www.irozhlas.cz 30. 12. 2024

 

Podle nových učebních plánů budou školy moci začít dobrovolně učit od příštího školního roku v první a šesté třídě. Povinně by se podle nich v těchto třídách mělo učit od září 2027.

 

Ve všech třídách by se mělo podle nového rámcového vzdělávacího programu učit od září 2031, uvedlo v pondělí ministerstvo. Národní pedagogický institut, který s ministerstvem na revizi pracuje, v minulosti uváděl, že všechny ročníky základních škol se budou podle revidovaného rámcového vzdělávacího programu učit od září 2029.

 

„Nové rámcové vzdělávací programy se zaměřují na rozvoj kompetencí a gramotností, které odpovídají výzvám současné společnosti a potřebám našich dětí,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

 

Ověřování ve školách, které začnou podle nového rámcového vzdělávacího programu dobrovolně učit od září 2025, poskytne podle Beka resortu zpětnou vazbu. Ta poslouží k následným úpravám rámcových vzdělávacích programů i modelových školních vzdělávacích programů před jejich povinným zavedením.

 

 

Angličtina od první třídy

 

Nový rámcový vzdělávací program pro základní školy zavádí povinnou výuku angličtiny od první třídy, nyní je povinná od třetí třídy. Podle úřadu téměř polovina škol již angličtinu v prvních třídách učí. Zvyšuje se výstupní úroveň angličtiny na konci základních škol z původní A2 na B1. Navyšuje se například i požadovaná úroveň matematiky.

 

U povinnosti vyučovat druhý cizí jazyk od sedmé třídy, kde se počítá s omezením na tři jazyky, tedy němčinu, francouzštinu či španělštinu, je účinnost odložená.

 

Povinnost je odložená na září 2034 s výukou minimálně v sedmém ročníku, od září 2035 minimálně v sedmém a osmém ročníku a září 2036 v sedmém až devátém ročníku, uvedlo ministerstvo školství. Dosud byl druhý cizí jazyk povinný nejpozději od osmé třídy. Výstupní úroveň bude i nadále A1.

 

Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání posiluje podle ministerstva inkluzivní přístup a podporuje rozvoj individuálních potřeb dětí. I zavádění plánů pro předškolní vzdělávání bude postupné. Dobrovolně od září 2025 do všech mateřských škol, které splní podmínky přípravného období. Povinně ve všech mateřských škol bude od září 2026.

 

Rámcové vzdělávací programy na rozdíl od dřívějších osnov od roku 2005 neurčují, co se má učit v jednotlivých ročnících, ale popisují, s čím se má žák seznamovat na různých stupních vzdělávání a co má umět na konci. Školy podle nich vytvářejí vlastní učební plány, které se tak od sebe mohou lišit.

 

Nové učební plány podle ministerstva podporují praktické využití získaných znalostí a dovedností v každodenním životě, rozvíjí čtenářskou, pisatelskou a logicko-matematickou gramotnost. Pozornost je podle ministerstva věnovaná i osobnostní a sociální výchově či prostředí školy. Zjednodušit by se školám měla i administrativa.


0 komentářů:

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger