Ludmila Křesťanová: Učitelky pražské základní školy mění výuku češtiny pro cizince. Připravily inovativní učebnice

pondělí 14. dubna 2025 ·

Děti cizinců na Základní škole Marjánka na Břevnově v Praze 6 se učí podle tří nových učebnic češtiny. Připravily je přímo pedagožky, které na škole pracují. S výukou žáků s odlišným mateřským jazykem mají totiž více než osm let zkušeností. Podobně komplexní a interaktivní studijní materiály pedagogům dosud chyběly.

 

Zdroj: Český rozhlas 6. 4. 2025

 

„První učebnice je paní Anny Slabé. Je to taková schematicky udělaná gramatika, na kterou navazujeme,“ popisuje pro Radiožurnál pedagožka Ivana Kurková.

 

Její učebnice se jmenuje Čeština jinak. „Je to učebnice s neklasickými metodami, to znamená, že je tam rytmizace, dramatizace a pak vizualizace. Děti, které neumí vůbec nic, se orientují pomocí obrázků,“ vysvětluje.

 

„Učebnici mám rozdělenou na čtyři části - pohyb, hudba, situace a jazykolamy. Jde o pracovní karty. Děti se naučí všechna slovíčka, co paní Slabá při hodně bere. A já jsem ta slovíčka i frázemi a gramatikou dala do jedné básničky,“ přibližuje další výukovou pomůcku pedagožka Martina Šulcová.

 

Knihy se vzájemně propojují a doplňují. Je v nich 600 ilustrovaných obrázků, slovníček, leporela a také dramatické a logopedické prvky.

 


Zkušenosti s integrací

 

To, že učebnice vznikly právě tady, není náhoda. Základní škola Marjánka nabízí rozšířenou výuku cizích jazyků, včetně češtiny pro cizince. S integrací tak mají učitelé bohaté zkušenosti.

 

„U nás na škole je v současné době 16,7 procenta žáka cizince. To už je poměrně dost velké číslo. Ta informovanost mezi rodiči cizinci je obrovská, takže se snaží přihlásit dítě k nám na školu, protože ví, že jsme schopni docílit toho, aby dítě český jazyk přijalo, umělo ho používat a plnohodnotně absolvovalo školní docházku se všemi ostatními dětmi,“ vysvětluje ředitelka školy Anna Niklová.

 

Škola mohla učebnice vydat díky finanční podpoře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ministerstva vnitra a Prahy 6. Bylo jich celkem 300. Téměř všechny už si rozebraly školy po celém Česku. O novou výukovou metodu je totiž mezi pedagogy velký zájem. Na dotisk ale zatím nejsou peníze.


0 komentářů:

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger