Martin Ťopek, Markéta Hronová: Malá škola je fajn…, ale drahá. „Trpaslíci“ s málo žáky by se měli nově spojovat s těmi většími

úterý 20. srpna 2024 ·

Skoro každá druhá obecní škola má méně než sto dětí. S čímž není spokojené ministerstvo školství. To hodlá zavést limit pro minimální počet žáků. Uplatňovat se bude ve městech či obcích, jež zřizují dvě či více škol. Pokud některá z nich bude mít pod 200 žáků, měla by se sloučit s jinou. Resort si od toho slibuje snížení nákladů, například na platy ředitelů nebo účetní služby. Teď ministerstvo sbírá k návrhu připomínky, pak o něm bude rozhodovat vláda.

 

Zdroj: Hospodářské noviny 13.8.2024

 

Menší školy v některých obcích budou i po sloučení fungovat dál třeba i se stejnými učiteli, ale například už jen jako detašované pracoviště jiné větší školy. A už bez ředitele. Platí to pro mateřské, základní a střední školy zřizované obcemi. Ministerstvo upozorňuje, že se nejedná o jejich rušení. „Malá škola vypadá fajn, uvnitř to bývá příjemné, senzační, takže říkáme, ať tam ta škola zůstane, ale je součástí většího celku,“ uvedl náměstek ministra Jiří Nantl.

 

HN už před časem uvedly, že náklady na jednoho žáka na malých školách jsou až trojnásobné oproti běžným školám ve větších městech. Upozorňuje na to také studie výzkumné agentury PAQ Research, kterou mají HN k dispozici.

 

Současný stav je podle studie takový, že starostové menších obcí často nemají lidi, čas ani peníze na to, aby se o základní školy pořádně starali. „Kromě výuky by měli řešit provoz, opravy, úklid, správu IT či účetnictví. Většinou to ale dělá ředitel, který pak nemá čas řešit kvalitu výuky,“ popsal analytik PAQ Research Jan Zeman.

 

Neefektivitu malých škol hodlá proto ministerstvo školství řešit s tím, že budoucnost vidí v jejich slučování. V předkládací zprávě novely ministerstvo školství upozorňuje, že téměř čtvrtina škol zřizovaných obcemi má méně než 50 žáků. A téměř polovina všech obecních škol vzdělává méně než 100 dětí.

 

„Tento systém vede k výrazné provozně-ekonomické neefektivitě a klade vysoké nároky na zajištění potřebného množství kvalitních ředitelů škol, které pak zahlcuje vysokým množstvím administrativy,“ stojí ve zprávě.

 

Úprava proto zavádí nová pravidla, na jejichž základě musí mít každá obcí zřizovaná mateřská, základní nebo střední škola či jejich kombinace v posledních třech letech alespoň jednou nejméně 200 žáků. Za závazné datum se považuje 30. září. Pokud limit nesplní, měla by se stát součástí jiné.

Ve sloučené škole, která nenaplňovala nároky na počet žáků, by ale následně mohlo zůstat i její vedení, jen v jiné funkci. „V rámci řízení školy mohou být pro jednotlivá pracoviště zavedeny pozice zástupců ředitele nebo vedoucích učitelů,“ uvádí ministerstvo.

 

Sdružení místních samospráv v této souvislosti upozorňuje, že to pak příliš velké snížení nákladů nepřinese. „Dojde jen k minimálním úsporám, protože ředitelé, jejichž školy budou jako samostatné právnické osoby zrušeny, se pravděpodobně stanou vedoucími pracovníky nově vzniklých odloučených pracovišť a zřizovatelé budou mít pořád stejné provozní výdaje,“ říká předsedkyně sdružení a poslankyně Eliška Olšáková (STAN).

 

Podle ní proto z pohledu zřizovatelů nevidí starostové v návrhu přílišný smysl. Domnívají se, že by mělo být nadále rozhodnutím každého zřizovatele, zda chce mít své školy jako samostatné právnické osoby, nebo bude mít jednu s více činnostmi.

 

V návrhu navíc Sdružení místních samospráv vidí i další rizika. Jednak může jít o první krok k povinnému slučování škol, a to nejen na úrovni jednoho zřizovatele. „Zároveň se obáváme, že ředitelé, kteří budou nově spravovat i odloučená pracoviště, ale s odlišnou činností, například základní a mateřskou školu, budou komplikovaně hledat vztah k těmto novým pracovištím, ať už se to týká jejich rozvoje či samotného řízení,“ popsala Olšáková.


Školské odbory se zatím k návrhu nevyjádřily. Předseda František Dobšík pro HN uvedl, že návrh rozeslal odborovým organizacím a připomínky za odbory hodlá odeslat do 4. září.

 

Zatím není jasné, kolika škol se změna může týkat. Ministerstvo sice původně přislíbilo data k novele zaslat, pak ale změnilo názor s tím, že údaje dodat nemůže. Ze statistik ve zprávě však vyplývá, že by se případné sloučení mohlo dotknout asi sedmi procent všech obecních škol. Tedy že by každá čtrnáctá mohla skončit pod úřední hlavičkou jiné školy. Změna se nebude týkat speciálních škol nebo škol s vyučovacím jazykem pro národní menšiny. Stejně tak zůstanou beze změny situace v obci, které zřizují jen jednu školu. 


0 komentářů: