Michaela Raková: Jak být podnikavý a měnit svět? Hledejte v něm příležitosti, ne problémy

pátek 4. října 2024 ·

Podnikavost je jednou z klíčových kompetencí, kterou je nutné pěstovat v rámci vzdělávacího systému. Pro řadu Čechů jde ale o nejasný termín – a to se už třetím rokem pokouší změnit Asociace podnikavé Česko. „Snažíme se české veřejnosti vysvětlovat, že právě podnikavost je klíčová pro naši budoucnost,“ říká vedoucí asociace Anna Kačabová.

 

Zdroj: Seznam Zprávy 20. 9. 2024

 

Co pro Čechy znamená být podnikavý? Tuto otázku si u svého zrodu kladla i Asociace podnikavé Česko – a výsledky zadaného průzkumu ji překvapily. Zhruba třetina respondentů totiž termín chápala spíše negativně a spojovala ho s obohacováním se na úkor druhých – další třetina ho pak vnímala úzce v kontextu byznysových dovedností.

 

Podle vedoucí asociace Anny Kačabové je ale třeba termín vysvětlovat v mnohem širším měřítku: „Je to schopnost být kreativní a iniciativní – schopnost vidět svět kolem sebe jako síť příležitostí, nikoli problémů, abychom byli schopni ho měnit,“ vysvětluje.

 

I podle evropského rámce EntreComp je pak druhou fází podnikavosti umění najít pro své nápady zdroje a tou třetí přijít s udržitelným a eticky správným řešením – a to všechno se Asociace podnikavé Česko snaží podporovat.

 

V současné době asociace sdružuje 13 institucí a škol, které pokrývají všechny fáze vzdělávání, ale věnují se i aplikaci nápadů do praxe. Mezi členskou základnu patří organizace Schola Empirica, spolek Prototýpci, jedna z největších vzdělávacích iniciativ v Česku Lipka, komunita Czech Founders, ale třeba i Česká středoškolská unie, založená samotnými žáky středních škol.

 

„Ta se například snaží, aby byl na každé střední škole aktivní studentský parlament, a studenti tak byli schopni zasahovat do chodu školy, což je vlastně také velký příklad podnikavosti,“ říká Kačabová.

 

V rozvoji podnikavosti u dětí se ale podle Kačabové rodiče nemusí spoléhat jen na vzdělávací systém – začít je možné už i doma u předškoláků: „Například když spolu s vámi naplánují cestu nebo dovolenou a tak se podílí na tvorbě procesu a nejsou jen přihlížeči. Obecně jde o to, že dítěti dopřejete, aby dělalo věci samo, a samo tak objevovalo svět.“

 

Podobné doporučení ale platí i pro dospělé: „Cestujte, mluvte s lidmi a cestujte i dovnitř, do sebe. Přemýšlejte o tom, co jsou vaše vášně a silné stránky, o které se můžete opřít – a zkuste vymyslet, jaká podnikavá cesta bude právě ta vaše,“ vysvětluje v podcastu Anna Kačabová.

 

0 komentářů: