Jeff Minick: Pokladnice hodnotných knih pro celou rodinu

sobota 26. dubna 2025 ·

Někdy nám život poklepe na rameno a řekne: „Mám pro tebe nápad.“ Někdo ten hlas vůbec nezaznamená. Jiný ho slyší, ale nevěnuje mu pozornost. Další naslouchá, ale nakonec jen zavrtí hlavou a řekne: „Ne, děkuji.“ A pak jsou lidé, kteří naslouchají – a pak naslouchají znovu – a nakonec skočí rovnýma nohama do dobrodružství, které navždy změní jejich život i životy lidí kolem nich. Sara Masariková skočila.

 

Zdroj: Epoch Times 18. 4. 2025

 

Sara Masariková založila oblíbenou soukromou půjčovnu, která dnes nabízí více než 12 000 knih


Ten skok učinila na podzim roku 2022. Pro Epoch Times řekla: „Jedna mladá maminka, moje známá, za mnou přišla a řekla: ‚Saro, prosím tě, pomoz mi vybrat ty správné knihy pro mou dceru. Je to čistá duše a vášnivá čtenářka, a já už ji nemůžu dál vodit do veřejné knihovny, protože nemám čas pokaždé kontrolovat, co čte.‘“

 

Jako autorka a podcasterka literárních recenzí – zejména klasiky a dětské literatury – vzala Masariková tuto kamarádku, která učí své děti doma a je matkou pěti dětí, pod svá ochranná křídla. Nabídla jí rady a zapůjčila knihy ze své rozsáhlé osobní knihovny.


„Měla jsem pocit, že mi Pán silně naznačuje, že právě tohle mám dělat. Tak jsem tu rodinu pozvala k nám domů – a společně s dětmi jsme začali třídit naše knihy a postupně je vkládat do online katalogu. Tahle rodina se stala naším pokusným králíkem.“

 

A právě tehdy přišel ten moment – poklepání na rameno a tichý hlas, který zašeptal.

 

 

Postav to – a oni přijdou

 

Od ledna do dubna 2023 proměnila Masariková se svou rodinou velký sklep v jejich domě v dánském Wisconsinu na knihovnu Plumfield Living Books Library.

 

„V té době jsme měli 3 500 knih, které milujeme – uprostřed lesa. A říkali jsme si: ‚Kdo sem vůbec bude chtít jezdit?‘“ vzpomíná Masariková. „A tak jsme si řekli: ‚Dobře, Bože, pokud nám pošleš sedm rodin, budeme vědět, že je to Tvoje vůle.‘ A v květnu jsme už měli 15 rodin – a žádné známky zpomalení.

 

„Dostali jsme tolik milosti – a tyto rodiny se staly naší srdcovou záležitostí. Stala se z toho důležitá součást našeho života. Brzy jsme pochopili, že každý pátek a sobota budou patřit knihovně. A tak jsme jako rodina přesměrovali svou pozornost a energii právě sem – do budování knihovny.“

 

Během dvou let, kdy se knihovna přeměnila ze snu v realitu, se Plumfield skutečně rozjela. Sklep, kde se knihy nacházejí, je světlý a vkusně zařízený, s útulnými zákoutími, stoly, židlemi a dokonce i pianem. Sbírka mezitím narostla z původních 3 500 na více než 12 000 svazků, převážně dětských knih, darovaných štědrými dárci. Členy knihovny je dnes 60 rodin s více než 220 dětmi. Roční poplatek činí 100 dolarů za rodinu a v danou chvíli je v oběhu více než 1 000 knih.

 

 

Živé knihy

 

Stejně jako u mnoha dobrých věcí, i za úsilím, které Masariková a její rodina věnovaly knihovně Plumfield, stojí radost.

 

„Když vidíte dítě, které miluje knihu, ta kniha žije svůj nejlepší život – a zároveň formuje duši toho dítěte,“ říká Masariková. „Najednou pocítíte hlubokou potřebu, aby ta kniha byla co nejdostupnější. Žije svůj nejlepší život v myslích a srdcích těchto dětí a jejich rodin. A to je má motivace.“

 

Tato radost z knih a čtení provází Saru od raného dětství. Na Hillsdale College v Michiganu a na Oxfordské univerzitě se této dětské vášni věnovala i ve studiu filozofie, náboženství a literatury. Její manžel Greg i jejich tři děti, které se učí doma, sdílejí její lásku ke čtení i k živým knihám – jak říká známá britská pedagožka Charlotte Masonová: „inspirativní příběhy, mistrně vyprávěné … krásně a vhodně vyjádřené myšlenky a obrazy života.“ To jsou ty nejlepší knihy.

 

A tak se domácí knihovna rodiny Masarikových v průběhu let neustále rozrůstala – o stovky knih oblíbených autorů jako Flannery O’Connorová, J. R. R. Tolkien, Edith Steinová nebo G. K. Chesterton – a samozřejmě o neustále se rozšiřující sbírku dětské literatury, nové i klasické.

 

V roce 2016 našla Masariková pro svou literární vášeň širší publikum – spojila se se svou přítelkyní a spřízněnou duší Diane Pendergraftovou a společně založily web Plumfield and Paideia, na kterém publikovaly recenze živých knih. Na popud čtenářů, kteří si recenze oblíbili, začaly později natáčet a zveřejňovat podcasty o literatuře a domácím vzdělávání. Nedávno web redesignovaly a přejmenovaly na Plumfieldské maminky.

 

Spojte všechny tyto dílky dohromady – tak jako to udělala Sara Masariková – a vznikne Plumfieldská knihovna.

 

 

Učení za pochodu


„Hned od začátku,“ říká Masariková, „jsme začali využívat program, který vytvořila jedna naše známá – Picture Book Preschool. Jsou to tematické balíčky sedmi až deseti obrázkových knih týdně, na 18 týdnů v roce. Jeden může být o dešti, jiný o tatíncích nebo o amerických lidových pohádkách. Rodina si půjčí balíček Picture Book Preschool, posadí se s dětmi a přečtou si tyto knihy společně – a mají pocit, že udělali něco smysluplného.“

 

Tyto přenosné soubory si získaly oblibu, a tak je Masariková se svou rodinou a pomocníky dále rozvíjela.


„Vytvořili jsme tzv. Wonder Boxes – přírodovědné boxy pro děti od mateřské školy po čtvrtou třídu. Mohli si je půjčit na jedno období nebo i celé pololetí, podle potřeby. Témata byla třeba o broucích nebo o životě včel. Každý box obsahoval ‚páteřní‘ knihu – často učebnici ze 60. let nebo starý svazek Childcraft – a k tomu řadu obrázkových knížek, čítanek a menších zajímavých knih, které dané téma doplňovaly.“

 

Kromě toho Plumfield pořádá tři pravidelné kroužky – strojové šití, přírodovědné pozorování a sloh, který vychází z programu The Green Writer.

 

Vedle pomoci svých tří dospívajících dětí – „jsou do toho zapálení stejně jako já“ – založila Sara také nový program knihovnické praxe pro sedm studentů od 11 let výše. „Učí se různé aspekty provozu knihovny, takže budeme mít víc pomocníků.“

 

Mezi rodiči, říká Masariková, je obrovská poptávka po starších knihách.


„Nejrychleji se u nás půjčují knihy z 50. let. Myslím, že to je ono zlaté období – konec 40. a začátek 50. let. Naše knihovna dělá radost hlavně maminkám a tatínkům, kteří tyhle knihy jako děti nečetli, ale chtějí je dopřát svým dětem. Přijdou sem a objeví fenomenální obrázkové knížky a skvělé, pozapomenuté knihy pro mladší čtenáře.“

 

 

Spojení

 

Založení a provoz knihovny Plumfield Living Books přivedly Saru Masarikovou do kontaktu s mnoha dalšími milovníky knih – některé z nich myšlenka vlastní knihovny zaujala natolik, že se ji rozhodli také založit.


Společně s Diane Pendergraftovou a dalšími nadšenci vytvořila adresář soukromých půjčoven knih, který dnes zahrnuje více než 100 takových knihoven v Severní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu a ve Velké Británii. Masariková také sehrála klíčovou roli při tvorbě webu The Card Catalog, který slouží jako průvodce pro ty, kdo by si chtěli podobnou knihovnu založit – včetně praktických rad ohledně čárových kódů, online katalogizačních nástrojů nebo třeba toho, jaká páska na knihy funguje nejlépe.

 

Navázala také spojení s lidmi, kteří už vlastní soukromé knihovny provozují – například s Leah Carterovou z Texasu, která přeměnila starý otlučený školní autobus na mobilní knihovnu. Nejvyšší uznání si však podle ní zaslouží Michelle Howardová: „Michelle Howardová je podle nás taková kmotra soukromých knihoven. Má tři – jednu v Michiganu a dvě na Floridě, kde teď žije. Právě ona byla vždy takovým hlasem této myšlenky a veřejnou zastánkyní, která se stala skvělou mentorkou pro mnohé z nás.“

 

Také Masariková se sama stala mentorkou pro ty, kteří o založení knihovny uvažují. Nedávno například poskytla podporu a inspiraci své blízké přítelkyni Laře Purcielové, která letos v únoru otevřela knihovnu St. Columba’s Place ve Front Royal ve Virginii. I tato knihovna sídlí ve sklepě – v domě Connie Marshnerové, která myšlenku komunitní knihovny ve městě dlouhodobě podporovala.

 

Ale tím nejkrásnějším a nejdůležitějším spojením ze všech zůstává to poslední – když se kniha setká s dítětem, které si ji zamiluje.

 

0 komentářů:

Šéfredaktorka

Výtvarné umění



WebArchiv - archiv českého webu



Licence Creative Commons
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.

Powered By Blogger