Nejen otázka spolupráce univerzit a firem, ale také problematika hodnocení vědy a výzkumu či úspěchy informatických pracovišť byly předmětem diskuse několika desítek informatických expertů (včetně mnoha vysokoškolských profesorů informatiky), kteří se zúčastnili brněnské konference Hovory s informatiky.
Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí v České republice neustále roste, ale úroveň vzdělání klesá. Univerzity a firmy sledují své cíle spíše odděleně, přestože by se měly soustředit na vzájemnou spolupráci, která může oběma stranám přinést zvýšenou konkurenceschopnost, kvalitu i atraktivitu.
Informační technologie jsou významnou součástí ekonomiky České republiky a tento obor by mohl být jedním z tahounů zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Důležité je soustředit se na výchovu kvalitních absolventů a spolupráci firem a univerzit. Zde ale narážíme na střet zájmu jednotlivých skupin. Z diskuse vyplynulo, že z hlediska potřeb firem nejsou absolventi dobře jazykově vybavení a mají nedostatečné sociální dovednosti, například v oblasti prezentace, time managementu či organizačních a komunikačních schopností.
Ing. Karel Obluk, Ph.D, který donedávna působil ve firmě AVG Technologies, apeloval na to, že univerzitní vzdělání musí připravit velmi kvalifikované a flexibilní lidi, univerzity však na druhé straně nemohou suplovat interní školení firem. Snahu a zájem musí projevit také sami absolventi. Ti však po nástupu do praxe často zapomínají, že musí na sobě neustále pracovat a vzdělávat se.
Fenoménem dnešní doby je, že většina studentů se především dívá na to, jak lehké je se na univerzitu dostat, a zároveň se tam udržet, ale už nepřemýšlejí nad budoucím uplatněním. Proto nejen v České republice ale i v celé Evropě je nedostatek IT i dalších technicky zaměřených odborníků, což vyplynulo i z průzkumu Vysoké školy ekonomické a Digitální agendy EU. Spolupráci nepomáhá ani otázka financování univerzit, které je odvozeno od počtu studentů a nikoliv od kvality poskytovaného vzdělávání.
Seminář Hovory s informatiky se také zaměřil na zajímavé projekty výzkumných informatických pracovišť. Své úspěchy na poli počítačové grafiky a vizualizace představila například prof. Dr. Ing. Ivana Kolingerová, z fakulty aplikovaných věd ZČU Plzeň. Získáváním dat z řeči, které slouží i bezpečnostním složkám státu, se zabývá tým doc. Dr. Ing. Jana Černockého, z fakulty informačních technologií VUT Brno. Profesor Ing. Josef Psutka, CSc. z fakulty aplikovaných věd ZČU Plzeň, slaví úspěchy s automatickým titulkováním „živých“ TV pořadů, a to díky využití systémů automatického rozpoznávání řeči.
„Máme za sebou již čtvrtý seminář z cyklu Hovory s informatiky, který byl posledním v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech České republiky. Smyslem seminářů bylo vytvořit prostor pro kvalifikovanou diskusi o palčivých problémech, jako např. hodnocení a financování informatického výzkumu, spolupráce vysokých škol a ICT firem nebo vzdělávání IT odborníků. Při organizaci semináře jsme vsadili na aktivní účast významných osobností české informatiky. Podle ohlasů účastníků se nám podařilo posílit komunikaci v rámci odborné komunity a otevřít rozhovor k mnoha důležitým otázkám,“ shrnuje za organizátory Hovorů s informatiky, doc. RNDr. Jiří Šíma DrSc.
____________
Seminář Hovory s informatiky, na kterém se sešli odborníci z akademické, firemní i státní sféry, aby hovořili o palčivých problémech v oblasti ICT, se konal v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech ČR. 4. cyklus Hovorů s informatiky se konal v Brně, v Sále Milosrdných bratří.
Projekt Sociální síť informatiků v regionech ČR vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost pod záštitou MŠMT. Je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Na projektu se podílí několik partnerů: MFF UK, VŠE, FEL ČVUT, Ústav informatiky Akademie věd a další instituce. Cílem projektu je zlepšit úroveň oboru ICT v ČR a jeho vnitřního fungování (sdílení informací, znalostí, trendů, komunikace uvnitř odborné komunity). V rámci projektu zároveň vzniká řada aktivit – např. průzkum VŠE, webový portál Síť IT, konají se různé konference či semináře (např.: Hovory s informatiky) apod.
Spolupráce univerzit a firem by měla být prioritou nejen při vzdělávání IT odborníků
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Témata článků
- akce (1)
- bibliografie (1)
- celoživotní vzdělávání (73)
- dětská literatura (18)
- DOKUMENTY (192)
- ESF (1)
- glosy (31)
- informační technologie (152)
- inovativní vzdělávání (124)
- názory (5)
- NÚV (1)
- odborná literatura (565)
- pedagogické asociace (77)
- PR článek (1)
- profese učitele (266)
- projekty (5)
- seriál Školství v koronakrizi (23)
- STRATEGIE 2020 (9)
- školský management (119)
- školství v regionech (48)
- školství v zahraničí (49)
- výchova (172)
- výtvarné umění (2)
- vyučování (277)
- výzkum a hodnocení (384)
- vzdělávací politika (439)
- zajímavé tipy (577)
- zaujalo nás (702)

Archiv
- ► 2020 (319)
- ► 2019 (311)
- ► 2018 (302)
- ► 2017 (313)
- ► 2016 (322)
- ► 2015 (303)
0 komentářů:
Okomentovat