Technické muzeum ve Vídni v pohybu

pátek 28. listopadu 2014 ·

Technické muzeum ve Vídni (Technisches Museum Wien) představí od 28. listopadu dvě nové expozice, které z různých pohledů přibližují mobilitu a zobrazují vztahy mezi dopravou, mobilitou a pohybem, prostřednictvím historických exponátů i špičkových inovací.


Mobilita – nové prostory muzea

Nová expozice s názvem „mobilita” na 3000 m2 ukazuje různorodost historie dopravy. Vylepšená expozice navíc ve zcela novém světle představuje nejvýznamnější exponáty muzea: Marcusův automobil (jeden z nejstarších pojízdných automobilů na světě), vůz Lohner-Porsche (průkopník na poli elektromobilů), železniční vůz „Hannibal" na koňský pohon (jeden z nejstarších železničních vagónů na světě), Mercedes „stříbrný šíp” (legendární závodní vůz z padesátých let minulého století) nebo kluzák Lilienthal (jeden z posledních pěti posledních kusů na světě).

Expozice dále v prostorách muzea představuje současnost a budoucnost dopravy. Najdeme zde například moderní systém pro dočasné otočení odvodu výfukových plynů u letadel, motocykly na elektrický pohon nebo auto na vodíkový pohon, které ilustrují technický pokrok.


In Bewegung (V pohybu) – interaktivní expozice

Druhá, interaktivní expozice s názvem „In Bewegung” (V pohybu) hravým způsobem vysvětluje základní principy pohybu. Na více než 30 interaktivních stanovištích, umožňuje tato expozice, určená osobám starším 8 let, vyzkoušet si v praxi řadu různých věcí, jako je například valivý odpor, kdy lze s pomocí sady kol různé velikosti uvést do pohybu nápravu železničního vagónu nebo si otestovat své smysly v rychlostní kabině či šikovnost na dráze plné chvějících se prvků.

Na simulátoru invalidního vozíku si návštěvníci mohou vyzkoušet, s jakými problémy se osoby upoutané na vozík musí v běžném životě vypořádat. Problémy bezpečnosti jsou přiblíženy prostřednictvím hazardní hry. Na stříbrné „rychlé skluzavce” si návštěvníci mohou také změřit svou vlastní kluznou rychlost!

0 komentářů: