Jan Břížďala: Elektronické podávání přihlášek je za námi. Teď ještě změnit přijímačky

úterý 27. února 2024 ·

Ve středu uplynula lhůta pro podávání přihlášek na střední školy. Ty je budou aktuálně zpracovávat a na základě nich zvát uchazeče o studium ke konání přijímacích zkoušek.

 

Zdroj: blog autora 25. 2. 2024

 

 

Z článku vybíráme:

 

Jak bychom měli změnit přijímací zkoušky?

 

Způsob konání samotných přijímacích zkoušek však zatím stále zůstává bez zásadnějších změn. Pro školy byla akorát odstraněna povinnost zohledňovat prospěch z předchozího vzdělávání, avšak povinnost konat jednotnou přijímací zkoušku u maturitních oborů zatím zůstává. Jedním z problémů této formy testování je nejistá provázanost obsahu jednotné přijímací zkoušky s učivem na základních školách. K tomu se přičítá faktor stresu, kdy žáci nejprve musí podat přihlášku ke studiu konkrétních oborů a až následně ve stanovených termínech konají přijímací zkoušky. Nemají tak možnost dopředu predikovat šanci na úspěšnost svého přijetí. V případě učebních oborů pak školy často stále sází akorát na výsledky předchozího vzdělávání.

 

Řešením by do budoucna mohlo být stanovení více možných termínů pro konání přijímací zkoušky v průběhu školního roku. Stejně tak by neměly být školy nuceny si stanovovat váhu zohledňování výsledků jednotné přijímací zkoušky v intervalu 60–100 %, ale měly by mít v tomto vyšší autonomii. Pokud by tyto testy byly určené pro všechny deváťáky, mohly by i školy s učebními obory si nastavit míru zohledňování výsledků těchto testů v rámci vlastního přijímacího řízení. Tím by odpadla neobjektivita v případě, kdy jejich jediným hodnotícím kritériem je stále jen klasifikace žáka z 8. a 9. ročníku základní školy.

 

Uvidíme, jaké závěry nám přinese letošní pozměněný způsob přijímacího řízení. Začít diskutovat o podobě přijímacího řízení pro následující období bychom měli okamžitě.

 

0 komentářů: