Markéta Hronová: Na gymnázia chce mnohem víc studentů, než si kraje dosud myslely, ukazuje nová analýza

úterý 5. listopadu 2024 ·

Gymnázium považuje za ideální školu pro své dítě třetina rodičů. Ve skutečnosti na ně však z různých důvodů odchází jen 18 procent deváťáků. Vyplývá to z nové analýzy výzkumné organizace PAQ Research, kterou mají HN k dispozici. Zjištěná čísla tak nabourávají dosavadní argumenty krajů o tom, že všeobecných oborů nepotřebují víc, protože o ně není takový zájem.

 

Zdroj: Hospodářské noviny 29. 10. 2024

 

Analýza vychází z průzkumu mezi téměř sedmi tisíci rodičů dětí ze základních škol. Aby se uspokojily jejich preference, měla by podle dokumentu většina krajů zřídit oproti současnosti přibližně dvakrát tolik míst na gymnáziích a lyceích (která představují kompromis mezi gymnáziem a odbornou školou).

Například v Karlovarském kraji je zájem několikanásobně vyšší, než kolik míst je v nabídce. Gymnázia výrazně chybí také v Praze. Zejména proto, že se do škol v hlavním městě hlásí řada žáků ze Středočeského kraje – přes 40 procent tamních deváťáků podá alespoň jednu přihlášku do hlavního města.

 

Kraje ale podle dřívější ankety HN žádné větší změny neplánují. Většina letos otevřela o jednu či dvě třídy gymnázií nebo lyceí víc. Argumentovaly tím, že počet jejich obyvatel spíš klesá a po gymnáziích není taková poptávka jako třeba v hlavním městě a jeho okolí. Jenže vycházely jen z počtu podaných přihlášek, což se dle nových poznatků ukazuje jako nevypovídající.

 

„Víc žáků se na gymnázia a lycea nehlásí kvůli tomu, že kraje nenabízí dostatek míst. Ne proto, že by o ně rodiče neměli zájem. Dosud jsme se pouze domnívali, že to tak je, nyní k tomu máme i data,“ říká autor analýzy Václav Korbel.

 

Do výběru škol totiž vstupuje taktizování. Rodiče berou v potaz dostatek nebo nedostatek míst na konkrétních středních školách, ale i náklady na přípravné kurzy a konkurenci u přijímacích zkoušek. „Pokud by se tyto bariéry odstranily a vzali bychom rodiče, kteří pro své děti chtějí vysokoškolské vzdělání a nejsou oborově vyhranění, po gymnáziu či lyceu by sáhla až polovina z nich,“ líčí Korbel. Všeobecné vzdělání by si zároveň rodiče přáli častěji pro dívky než pro chlapce.

 

Taktizování při výběru školy měla alespoň částečně zabránit elektronizace přijímacího řízení, která odstartovala letos na jaře. Díky tomu žáci psali na přihlášky tři školy místo dosavadních dvou a jejich výběr byl také spravedlivější. Když se ale srovná to, co rodiče skutečně chtějí a co nakonec napíšou na přihlášku, stále to nesedí.

 

Zatímco místa na všeobecných školách všude chybí, nabídka výučních oborů naopak výrazně převyšuje poptávku. Ideálně by je volilo jen 12 procent rodičů, reálně na nematuritní učební obory odchází 29 procent deváťáků.

 

Ministerstvo školství chce úplně předělat nabídku středoškolských oborů – těch by mělo výrazně ubýt, budou šířeji pojaté. Zároveň ministerstvo plánuje otevřít úplně nový obor: všeobecné lyceum. To by mělo být právě pro žáky, kteří mají zájem o všeobecné studium, ale nemají ambice k náročnému studiu na gymnáziu.

 

Všeobecné vzdělání by podle takzvaného dlouhodobého záměru vzdělávání pro roky 2023–2027, mohlo tvořit až polovinu nabídky středoškolských oborů. Podle expertů je do budoucna výhodou hlavně kvůli rychle se měnícímu trhu práce. Počítá se totiž s tím, že se nastupující generace bude muset během svého života několikrát rekvalifikovat. Navíc velká část lidí nakonec ve vystudovaném oboru stejně nepracuje nebo by nyní volila obor jiný.

 

0 komentářů: