Učitelé základních škol si mohou sestavit netradiční hodinu chemie

středa 4. ledna 2012 ·

Skupina Unipetrol zprovoznila internetové stránky www.zazijchemii.cz určené pro žáky a studenty základních a středních škol. Portál prostřednictvím zábavných videí, návodů k pokusům a testů představuje žákům chemii jako zábavný a atraktivní obor.

Projekt, který může sloužit i jako užitečná pomůcka pro učitele chemie, spouští Unipetrol v rámci aktivit na podporu Mezinárodního roku chemie v České republice.

„Projekt Zažij chemii bourá mýty o chemii jako nudném a nemoderním oboru. Obsah portálu je koncipován tak, aby byl využitelný primárně pro žáky a studenty ve věku 13 až 18 let a jejich vyučující. Spolu se svými žáky si učitelé mohou sestavit netradiční hodinu chemie plnou chemických videí, vědomostních kvízů či netradičních pokusů,“ uvedl Piotr Chełmiński, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

Hlavní roli na stránkách www.zazijchemii.cz mají extravagantní mladí chemici, přezdívaní Cyril a Kvasnice, kteří ve svých videích provádějí „vychytané“ experimenty. Předvádějí například ohnivé hollywoodské efekty s pomocí hypermanganu, zatloukají hřebíky jablkem zmraženým kapalným dusíkem nebo si ve tmě posvítí záhadnou kapalinou v nádobce. Všechny efekty jsou ve videích samozřejmě vysvětleny chemickými vzorci a procesy tak, aby je mohli učitelé základních škol vyzkoušet při výuce se svými žáky.

Je zde také možné otestovat si své znalosti chemie na čas a shlédnout mnoho dalších pokusů a tipů. Stránky jsou koncipovány tak, aby z nich mohli čerpat inspiraci mladí návštěvníci, u pokusů je však vždy připomenuta nutnost provádět je jen ve speciálně vybavené laboratoři a pod dohledem učitele.

Stránky podpoří Unipetrol na Facebooku speciálním profilem Zažij chemii. Projekt bude rovněž propagovat na akcích svých partnerských institucí, zejména Vysoké školy chemicko-technologické.

0 komentářů: