V Národní knihovně bude prozrazeno tajemství práce restaurátorů vzácných tisků

sobota 27. října 2012 ·

Stejně jako ostatní organismy i knihy podléhají stáří a je nutné o ně pečovat. Jakým způsobem se udržuje nejen obsah, ale i krása a jedinečnost jednotlivých svazků, ukazuje výstava Zachovat! Staré tisky v rukou restaurátora.

Výstava je pořádána Národní knihovnou ČR ve spolupráci s Vyšší odbornou a Střední průmyslovou školou grafickou v Praze. S postupy při údržbě a záchraně starých tisků i jejich výsledky se veřejnost může seznámit do 4. 11. 2012 každý den kromě pondělí ve Výstavním sále Galerie Klementinum.

„Každá kniha má svůj vlastní příběh: Tu kdosi z předků koupil vzácnou knihu za láhev rumu, jinde se vědělo, že se v rodině vyskytuje jedno z vydání Melantrichovy bible, která později při novodobých přestavbách opravdu vypadla z rozbouraného komína. Nebo vám kdosi donese ‘starou knihu, která mu k ničemu není‘ a vy pak s pomocí historika zjistíte, že jde o inkunábuli. Ale i historické vazby uložené v muzeích a galeriích mají tajemství, nad nimiž musíte bádat. Dalo by se dlouho hovořit o tom, proč se snímalo kování, proč se knižní bloky ořezávaly, proč jsou někdy použity vazby, které historicky neodpovídají…“ vypráví Milana Vanišová, vedoucí oboru Konzervátorství – restaurátorství na VOŠG a SPŠG...

Celý text najdete ZDE.

0 komentářů: