Jak společně s ČT učit o totalitě

středa 2. února 2011 ·

Občanské sdružení PANT a portál moderní-dějiny.cz nabízí nový projekt, díky němuž mohou učitelé získat unikátní materiály pro výuku o období totalitního Československa. V rámci pořadu Televizní akademie uvádí ČT 2 každé pondělí jeden díl z cyklu Abeceda komunistických zločinů, portál moderní-dějiny.cz přitom ke každému dokumentu připraví vzdělávací materiály, které je možné si stáhnout. Tyto materiály budou vždy publikovány ještě před aktuálním vysíláním dokumentu.

Prezentace v České televize je pokračováním multimediálního projektu, který před časem poznali čtenáři MF DNES a návštěvníci serveru iDNES.cz a později se dočkal knižní podoby a publikování na portálu moderní dějiny.cz. Cyklus šestadvaceti dokumentů doznal před televizním uvedením několika změn, především jej autoři doplnili o řadu audiovizuálních materiálů z archivu České televize

„Od začátku roku zaznamenáme řadu změn ve vysílání. Chceme upozornit na nový programový blok, který na každý všední den po obědě zařazuje ČT2. Pod názvem Televizní akademie se bude věnovat historii, evropskému dění, umění a také dalším tématům, která mají mnohem širší oborový záběr," uvedla mluvčí ostravského televizního studia Jolanda Pilařová.

„Považujeme za důležité zpřístupnit českým učitelům dějepisu krátké dokumenty pokrývající hlavní fenomény období komunistické vlády. Kombinace krátkých dokumentů s pracovními listy zatraktivní výuku dějepisu a v mnohém vyučujícím ulehčí práci.“ míní Jiří Sovadina, šéfredaktor portálu moderní-dějiny.cz.

„Dlouhodobě se snažíme, aby se k mladým lidem dostaly informace nedávné české, respektive československé minulosti. Pokud se dá soudit podle rostoucí návštěvnosti našeho portálu moderní-dějiny.cz, tak se studenti a především jejich učitelé o takové materiály zajímají, což nás samozřejmě těší,“ uvedl Petr Pánek, šéf Občanského sdružení PANT.

Pořad mohou diváci sledovat každé pondělí v 13:55 v rámci pořadu Televizní akademie na ČT2. Každý čtvrtek před pondělní premiérou obnoveného a rozšířeného pořadu z cyklu Abeceda komunistických zločinů moderní-dějiny.cz představí pracovní list k aktuálnímu dílu.

V rámci dokumentárního cyklu se autoři budou v několika dílech věnovat i padesátým létům. Při této příležitosti připomínáme, že jsme na konci loňského roku vydali unikátní výukové DVD na téma nejtemnější československé minulosti. DVD se setkalo s velmi pozitivním ohlasem a je stále ještě možné jej objednávat. Tento projekt podpořil ministr školství Josef Dobeš na konferenci I mlčení je lež, kterou jsme uspořádali 9. a 10. prosince 2010 v Ostravě.

www.abecedakomunismu.cz
www.moderni-dejiny.cz
www.pant.cz


0 komentářů: