Mecenáš Winkler: Každá koruna do vědy je dobrá

neděle 2. února 2014 ·

Libor Winkler (53) je předsedou představenstva společnosti RSJ, která se zaměřuje na obchodování s finančními deriváty. Spolu s kolegou Karlem Janečkem se v uplynulých třech letech intenzivně společensky angažoval: finančně podporoval protikorupční fond, prostřednictvím nadačního fondu Neuron i vědu a výzkum, přispíval rovněž na výstavnictví a vydávání knih.

„Chceme dát dohromady více donátorů; myslíme si, že v České republice už vzniká skupina lidí, kteří peníze mají, a je na čase, aby tyto peníze byly zacílovány jak do umění, tak do vědy. Cílem je, aby tyto aktivity nebyly spojeny se jménem jedné, dvou či tří osob, ale aby značkou byl Neuron,“ říká Winkler, jehož baví „nadělovat“.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte podpoře vědy a výzkumu v České republice? Jak nahlížíte na letitý konflikt trojúhelníku vysoké školy – průmysl – Akademie věd, z nichž se každý natahuje po části ze zhruba 27 miliard ze státního rozpočtu?

WINKLER: Obecně si myslím, že věda je dlouhodobě podfinancována. Pokud nemáme být těmi často zmiňovanými montovnami, určité procento státního rozpočtu je nutné dávat do vědy a výzkumu. Samozřejmě je otázka, je-li zaostalejší školství, nebo věda… To jsou podle mne dva poddimenzované obory. Na delší diskusi je otázka, je-li vhodný model univerzit a samostatné Akademie věd ČR. Nechci soudit.

Dost mě ovšem naštval výpad premiéra v demisi Jiřího Rusnoka vůči Akademii věd, protože tady v zemi je spousta problémů, a vybrat si zrovna tuhle jedinou instituci byla dost podpásovka… Takhle to vypadá, že nám všechno perfektně funguje a máme jen jakéhosi zoufalce – Akademii věd. Nemám tolik informací, abych mohl říci, zrušte akademii a přesuňte všechen výzkum pod univerzity. Budget je omezený, každý se snaží získat pro sebe prostředky, a tak vzniká velké napětí.

ČESKÁ POZICE: Bude Neuron podporovat především základní výzkum?

WINKLER: Snažím se s Monikou Vondrákovou (ředitelkou fondu Neuron – pozn. red.) vysvětlovat, že je tam tenká hranice, kam až máme vědce podporovat; jde vlastně o charitu. Když už se něco líhne, je to start-up a byznys. A byznys se snaží, pokud to dobře funguje, proniknout co nejhlouběji, zavazovat si často mladé vědce. Neuron je ale ve své podstatě nadace, které jde o podporu vědy bez postranních úmyslů.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem bude Neuron vybírat mladé vědce, které ocení a dá jim i finanční pomoc? Rozhodne o tom vaše „vědecká rada“?

WINKLER: To je úkol, který před Neuronem leží. Na nás je shánět peníze. V principu to bude o tom, že vždy bude nějaký orgán jako „rada“, která vybere správné vědce. To tam musí být vždycky. Chceme odstranit byrokracii – ne že bych pak sledoval, za co oceněný peníze utratil… My mu chceme dát milion a „dělej si s tím, co chceš“. Měli by to být tedy lidé, kteří jsou do vědy zapálení, že si za to nekoupí třeba auto (smích). Je to postavené na důvěře. Do vědecké rady Neuronu byly velmi pečlivě vybrány vědecké špičky ve svém oboru, které převzaly zodpovědnost za výběr mladého vědce a jeho podpory projektu. Mají naši plnou důvěru.

ČESKÁ POZICE: Na slavnostním večeru zaznělo, že se kategorie oceněných rozšíří i na chemii. Přidáte výhledově i další obory, třeba biologii?

WINKLER: Možná přibydou nějaké technické obory, IT. Chtěli bychom, aby se objevil mecenáš, jako byl Hlávka, který dělal architekturu a stavařinu – aby ti lidé k tomu cítili vztah, že si člověk nehoní jen PR, ale obor je mu blízký. Určitě se nebudeme bránit rozšiřování disciplín. Limit peněz omezoval obory. Byla to nejprve matematika a ekonomie, která je nám blízká, ale předpokládám, že to nebude oborově limitováno.

ČESKÁ POZICE: Jste v RSJ, které má asi 80 zaměstnanců, spokojeni s absolventy českých vysokých škol, ze kterých si můžete vybírat?

WINKLER: Není to jen o kvalitě vysokých škol. Nechci tady mentorovat díky svému věku, ale motivace mladých lidí studovat a dělat vědu se obecně snižuje. Je to náročný proces. Chce to oběti. Mohu hovořit sám za sebe, když jsem v osmdesátých letech dělal výzkum – věda je v podstatě řehole. Mladší jsou dnes pohodlnější a de facto se to nedá vyvážit penězi. Takže i tento efekt tam určitě hraje roli. Je otázka, zda je prostředí dostatečně namotivuje. O to se snažíme a budou to vedlejší aktivity Neuronu, prostě dělat vědu atraktivnější a zajímavou. Aby se pro mladé lidi stala zajímavější.

ČESKÁ POZICE: Máte nějakou spolupráci s vysokými školami, třeba s Matematicko-fyzikální fakultou UK, jejímž je Janeček známým absolventem?

WINKLER: Na „matfyzu“ vyhlašujeme diplomky, kolegové se tím zabývají trochu víc na ČVUT. Teď se možná ocitáme ve fázi, že bychom chtěli s vysokými školami v nejbližších letech více spolupracovat. Neuron je nyní pro RSJ něčím jako „vlajkovou lodí“, pod ním by se do budoucna mohly tyto vzdělávací aktivity rozvíjet a propojovat…


Celý text rozhovoru si můžete přečíst ZDE.

0 komentářů: