Geocachingová soutěžní hra Sametky připomene mladým Sametovou revoluci

úterý 23. září 2014 ·

Dvacet pět svobodných let, jež letos v listopadu uplynou od takzvané Sametové revoluce, připomene dnešní mladé generaci geocachingová soutěžní hra Sametky, uspořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Zahájena byla v pátek 12. září spuštěním projektového webu www.sametky.cz, kde zájemci najdou o hře všechny potřebné informace.

Zúčastnit se jí mohou jak organizované dětské kolektivy – a to včetně školních tříd – tak i neorganizované děti a mladí lidé. Soutěž potrvá zhruba dva měsíce (do 30. listopadu) a hráči do ní mohou vstupovat i v jejím průběhu.

„Geocaching je dnes velmi populární. Proto jsme se jeho obliby rozhodli využít k tomu, abychom mladým lidem přiblížili naši nedávnou historii, o níž toho třeba ani příliš mnoho nevědí. A to způsobem, který je zaujme a – jak věříme – bude je i bavit,“ vysvětlil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. Název soutěžní hry je vlastně zkratkou: jde o SAMETové vzpomínKY / SAMETové kešKY – v krabičkách (keškách) ukryté texty skutečných příběhů vztahujících se k událostem z Listopadu 1989, respektive z éry nesvobody, která jim předcházela.

Princip hry není složitý: je třeba vybrat si ze seznamu zveřejněného na internetu libovolné místo a to pak najít i ve skutečnosti, tedy „v terénu“. Kešky jsou poschovávány ve městech i v přírodě, a to zejména na místech nebo poblíž míst, které s tematikou soutěže nějak souvisejí. Hráči mohou při hledání využívat dnes tolik oblíbené „chytré“ mobilní telefony a spolehnout se na souřadnice GPS a navigace, mohou se ale také nechat vést slovním popisem daného místa, který mají rovněž k dispozici. „Ti, kteří chytré telefony a navigaci GPS používat neumějí, nebo je prostě nemají, tedy nejsou ze hry předem vyčleněni. Mysleli jsme na ně: k cíli se dostanou stejně, jen trochu jinak,“ podotýká Ondřej Šejtka.

Sametek, ukrytých ve všech krajích naší republiky, je nyní 150, během září se má jejich počet zvýšit až na dvě stovky. V každé z nich naleznou objevitelé kromě příběhu samotného a záznamového notýsku i speciální šestimístný kód. Zaregistrovaní hráči, zapojení do soutěže, se díky nim mohou stát výherci některé ze zajímavých cen. Sbíráním kódů ze Sametek a jejich následným zadáváním na internetových stránkách projektu se soutěžící budou posouvat výš v celostátním žebříčku. Oceněno bude 150 nejlepších z nich.

Jsou pro ně připraveny mj. tablety, digitální fotoaparáty, deskové hry, tematicky zaměřené knižní a časopisecké tituly (komiksové publikace „Ještě jsme ve válce“, kniha „Komunismu navzdory“, předplatné revue „Paměť a dějiny“) a mnohé další (flashdisky, minibaterky, vouchery pro šifrovací hru po Praze Play Across, přívěšky, plyšové pohádkové postavičky…).

K projektu je kromě již zmíněného webu www.sametky.cz zřízena i stránka na facebooku: www.facebook.com/sametky.cz.

Mediálním partnerem Sametek je Česká televize. Partnery Sametek jsou: Post Bellum, Paměť národa, Ústav pro studium totalitních režimů, Člověk v tísni, vydavatelství MINDOK a Play Across Prague. Příběhy do Sametek čerpali organizátoři především z projektu Paměť národa a ze spolupráce s organizací Post Bellum.

0 komentářů: