6.–12. 10. 2014 Týden knihoven

sobota 4. října 2014 ·

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil na první říjnový týden již 18. ročník propagační kampaně Týden knihoven. Pozornost letošního ročníku bude upřena především na knihovny českých muzeí.

Předseda SKIP Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. a předseda AMG PhDr. Luděk Beneš ve shodě akcentovali hlavní téma pro muzejní knihovny, kterým je celosvětově vnímané téma – 100. výročí začátku 1. světové války.

Muzejní knihovny připravily pro letošní Týden knihoven nejrůznější akce spojené s tímto tématem – workshopy, dílny pro školy, besedy pro veřejnost. např. nad dobovým regionálním tiskem nebo se sběrateli památek. Při této příležitosti vyzývají obyvatele regionů, badatele z muzejních knihoven, sběratele a členy místních spolků zabývajících se tematikou 1. světové války, aby do muzejní knihovny přinesli vlastní fotografie, pohlednice, dopisy z fronty, zápisníky a památníky a obohatili tak připravený program nebo dokonce sbírky muzea.

Veřejné knihovny se zapojí do čtvrtého ročníku Maratonu čtení. Opět budeme podporovat autory nominované na prestižní ceny Magnesia Litera. Bude se jednat o různé formy setkání, diskusí s autory a zejména autorská čtení případně besedy o literatuře.

Třetím ročníkem soutěže Rozkvetlá knihovna je opět podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí ve veřejných knihovnách. Soutěž Rozkvetlá knihovna bude probíhat ve třech kategoriích – fotografické, výtvarné a literární. Vybrané soutěžní příspěvky budou vystaveny v rámci celostátní akce Týden knihoven na podzimní Floře Olomouc, která se koná ve dnech 2.–5. 10. 2014.

V desítkách veřejných knihoven proběhne Velké Říjnové Společné Čtení VŘSČ – letos zaměřené především na 100. výročí Bohumila Hrabala, dětská oddělení knihoven připomenou 90. výročí Eduarda Petišky a 115. výročí Ondřeje Sekory.

Všechny akce veřejných i muzejních knihoven najdete ZDE.

0 komentářů: