Až 15 000 návštěvníků se letos očekává na Vědeckém jarmarku

úterý 8. září 2015 ·

Dne 9. září 2015 se bude konat na Vítězném náměstí v Praze 6 – Dejvicích (stanice metra Dejvická) již 3. ročník Vědeckého jarmarku, akce zaměřené na popularizaci vědy a techniky.

Organizátoři letošního Vědeckého jarmarku (Věda nás baví o. p. s., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR) věří, že účast návštěvníků všech věkových kategorií na letošní populárně-naučné, interaktivní akci, opět překoná předchozí ročníky.

Vědecký jarmark nabízí dětem školního věku, studentům, pedagogům i rodičům celodenní program, zaměřený na povzbuzení zájmu české mládeže o vědu a techniku v každodenním životě. Program letošního ročníku obsahuje bohatý výběr interaktivních ukázek vědeckých a technologických znalostí či dovedností v praxi. Například: společnost Škoda Auto na svém stánku předvede fungování učňovského vozu Škoda Funstar, ČD Telematika návštěvníky seznámí s funkcí optických vláken, Unipetrol předvede fungování technologií používaných piloty Formule 1. Skupina ČEZ zajímavou formou dokáže nezbytnost elektřiny v dnešním světě a svou Energy zónu. Návštěvníci všech věkových kategorií budou mít možnost navštívit mobilní planetárium. Vědu a techniku hravě představí společnost Techmania.

Zástupci akademické obce, kteří Vědecký jarmark spoluorganizují, a kterého se zároveň účastní jako vystavovatelé, také připravili rozsáhlý vzdělávací program. Na Vědecký jarmark bude dohlížet funkční vzducholoď, roboti a formule z ČVUT, uvidíte různé formy hoření na raketové základně VŠCHT. ÚOCHB AV ČR ukáže neviditelné kresby, které se využívají při ochraně bankovek nebo při špionáži.

Do programu se letos zapojí 10 fakult Univerzity Karlovy se zajímavými prezentacemi. Součástí akce budou odpolední přednášky v dejvickém kampusu v budově VŠCHT.

Vědecký jarmark začíná v 8:30 a pokračuje, až do 17:30 hod. Slavnostní zahájení proběhne v 9:30 hod. uprostřed areálu konání akce, kde prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. spolu s radní Hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiku, paní Ing. Mgr. Irenou Ropkovou, oficiálně uvítají návštěvníky akce. Promluví také zástupci partnerských institucí.

„Těší mne, že zájem o akci Vědecký jarmark každý rok roste. Naši partneři, ať ze soukromé sféry nebo z akademické obce, nás stále překvapují novými nápady. Věříme, že i letos žáci, studenti pedagogové a další návštěvníci na Jarmarku najdou spoustu zajímavostí dokazujících význam vědy v každodenním životě. Chceme děti nadchnout pro vědu. Ukážeme dětem, jak funguje automobil, robot nebo vzducholoď. Mohou si vyzkoušet, jak poznat pravou bankovku. A to vše je jen zlomkem exponátů a experimentů, které budou na Vědeckém jarmarku k vidění,“ popisuje akci Vědecký jarmark Charles Peake, zakladatel o.p.s. Věda nás baví.

Mladí návštěvníci budou také mít možnost pořídit si „selfies“ a poslat je do soutěže o nejlepší fotografii z akce. Výherci obdrží drobné ceny. Vstup na akci je zdarma a návštěvníci všech věkových kategorií jsou srdečně vítáni.

Bližší informace o akci a programu jsou postupně doplňovány na webu www.vedeckyjarmark.cz. Dále mohou zájemci získat aktuální informace na Facebooku a na Twitteru.

0 komentářů: