Marcel Winter: ZŠ v Bratislavě učí vietnamštinu

pondělí 26. března 2012 ·

Ve čtvrtek 22. března uvedla od 16:55 hodin slovenská televize STV 2 dokumentární film s názvem „Integruj!“ zachycující výpovědi tří generací Vietnamců žijících na Slovensku.

V programu hovořila i ředitelka základní školy Odborárska v Bratislavě o tom, jak se na této škole učí vietnamské děti za pomoci vietnamských lektorů vietnamský jazyk, aby se při návštěvě Vietnamu domluvily se svými prarodiči. Naopak jejich rodiče se na této základní škole učí slovenštinu, aby se lépe domluvili u lékaře nebo na úřadech. Po první skupině 28 dospělých mají nyní již čtyři skupiny s více jak 100 rodiči vietnamských žáků. Někdy se i stává, že děti pak doma doučují své rodiče ze slovenštiny a naopak rodiče pomáhají svým dětem znát vietnamský jazyk.

Velmi objektivní dokument „Integruj!“ vysílala STV 2 v den, kdy náš ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg jednal v Hanoji s premiérem VSR Nguyen Tan Dungem a ve svém projevu doslova uvedl, že vietnamská komunita žijící u nás je spojnicí mezi našimi zeměmi. Proto bychom měli u nás zhlédnout slovenský dokument „Integruj!“ a hlavně v základních školách, kde je hodně dětí vietnamských rodičů, z nichž mnohé děti mají české občanství, zavést nepovinně výuku vietnamštiny a pro jejich rodiče naopak češtiny. Náš letitý partner Svaz Vietnamců v ČR má dostatek lektorů vietnamštiny v celé ČR. Kromě zlepšení integrace Vietnamců by to znamenalo i finanční pomoc každé škole z Evropských fondů za výuku vietnamského jazyka pro třetí generaci Vietnamců žijící u nás, ale také za kurzy češtiny pro dospělé Vietnamce.

Kontakt:
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti
Tel.: 274 772 430, mobil: 602 363 009

0 komentářů: