Projekt Čtení pomáhá slaví druhé narozeniny

úterý 16. dubna 2013 ·

Více jak 126 tisíc dětí, které načetly přes 19 miliónů korun, a pomohly tak 203 charitativním projektům – to je bilance dvouletého fungování projektu Čtení pomáhá. A zájem mladých čtenářů neubývá. Každý den se do projektu přihlásí průměrně dalších 100 žáků a studentů. Ve třetím roce fungování Čtení pomáhá se mohou děti těšit na soutěž Čteme s Albatrosem a na nové televizní spoty.


Zájem dětí o knihy a charitu stále roste

Martin Roman, iniciátor a donátor projektu Čtení pomáhá, přišel před dvěma lety s netradiční myšlenkou, jak motivovat děti ke čtení. Žáci a studenti, kteří se zaregistrují na webu www.ctenipomaha.cz, přečtou některou z doporučených knih a správně zodpoví testové otázky, získají kredit 50 korun. Ten si však nenechávají pro sebe, ale věnují ho na charitu. Na výběr mají vždy z deseti různých charitativních počinů.

„Projekt odstartoval v dubnu 2011 a nyní slaví své druhé narozeniny. Ty však určitě nejsou poslední, v projektu budeme pokračovat i nadále. Zájem mladých čtenářů totiž stále přibývá, každý den se do Čtení pomáhá zapojí v průměru 100 nových dětí,“ říká Martin Roman, iniciátor a donátor projektu. „Nyní je do projektu zaregistrováno přes 126 tisíc žáků a studentů. Děkuji všem mladým čtenářům za jejich aktivní účast, kterou podtrhuje více než 19 miliónů korun rozdělených mezi více než 200 dobročinných aktivit. Velmi mě těší, že se podařilo propojit příjemné s užitečným,“ dodává Martin Roman.

„Já jsem došel k názoru, že úspěch této soutěže spočívá v tom, že ta myšlenka Čtení pomáhá stojí na čtyřech nohách asi jako stůl. A to je dobře, když má stůl čtyři nohy. Ta první noha, to je hravost, druhá noha je soutěživost. Třetí noha je klasická i počítačová gramotnost a čtvrtá noha je soucit nebo schopnost empatie s lidmi nebo zvířaty, kteří trpí. A protože všechny ty čtyři vlastnosti naše současné děti mají, tak čtení může pomáhat,“ řekl o projektu Zdeněk Svěrák.


Mladí čtenáři pomáhají potřebným

Za dva roky pomohli dětští čtenáři získat potřebnou podporu pro celkem 203 charitativních projektů, které navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu, jako jsou například Centrum Paraple, Konto Bariéry nebo Pomocné tlapky.

Děti nejraději přispívají svým nemocným vrstevníkům a na pomoc zvířatům. Tyto charity jsou potřebnou finanční částkou naplněny vždy v rekordních časech, v řádech několika málo dnů. „Například cílovou částku 200 tisíc korun na výcvik asistenčního psa Denise načetly děti za neuvěřitelných 12 dní,“ dodává Martin Roman. Mladí čtenáři si však uvědomují, že pomoc potřebují také ostatní, a spravedlivě ji rozdělují i mezi dospělé se zdravotním postižením, seniory nebo do zahraničí, na pomoc dětem v Africe, indiánům v Peru apod.

Jedním z posledních počinů je příspěvek občanskému sdružení Loutky v nemocnici. Jde o divadlo, které se snaží zpříjemnit dětem pobyt v nemocnicích. Pro mladé pacienty tým Loutek v nemocnici připravuje loutkové pohádky a písničky. Nemocné děti se mohou do hry zapojit, vymýšlet příběhy nebo si s loutkami hrát. „Mladí čtenáři nám načetli celkem 105 tisíc korun. Díky nim můžeme zrealizovat 30 celodenních návštěv ve vybraných nemocnicích po celé České republice, a rozveselit tak další stovky mladých pacientů. Každý rok realizujeme celkem přes 200 návštěv od Českého Krumlova až po Ostravu,“ říká Jakub Matějka z občanského sdružení Loutky v nemocnici.

Mezi navštěvovanými nemocnicemi je i Thomayerova nemocnice v Praze. „S Loutkami v nemocnici spolupracujeme již devátým rokem a jsme za to velmi rádi. Naši malí pacienti loutky vítají vždy s radostí, protože jim přináší zábavu a zpestření jinak dlouhých nemocničních dnů,“ říká Petr Havránek, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

Seznam všech uzavřených charit naleznete ZDE.


Novinky v dalším roce

Čtení pomáhá připravuje i ve třetím roce svého fungování novinky, na které se mohou mladí čtenáři těšit. Jedná se například o soutěž Čteme s Albatrosem nebo nové spoty na České televizi.


Soutěž pro pilné čtenáře

Čtení pomáhá ke svému dvouletému výročí nadělilo svým čtenářům dárek, a to soutěž Čteme s Albatrosem. „Soutěž je určena jak pro jednotlivce, tak i pro školy a probíhá na našich webových stránkách www.ctenipomaha.cz od 8. 4. 2013 až do příštího roku, tedy do 8. 4. 2014. Cílem je za dané období úspěšně vyplnit co nejvíce kontrolních testů,“ říká Alena Ježková, spisovatelka a ambasadorka projektu Čtení pomáhá.

Jednotlivci soutěží každý měsíc ve třech kategoriích, a to první stupeň základní školy, druhý stupeň základní školy a střední školy plus gymnázia. Vítězové budou vyhlášeni vždy do 3. dne následujícího měsíce. Soutěž o nejaktivnější školu bude probíhat celý rok a výherci budou oznámeni 15. 4. 2014.

„Nejpilnější čtenář si na stránkách Čtení pomáhá vybere z aktualizované nabídky knih tituly v hodnotě 1000 korun a nejaktivnější škola knihy v hodnotě 20 000 korun. V případě druhého a třetího místa jsou finanční poukázky odstupňovány, a to pro jednotlivce za 750 a 500 korun, pro školy za 10 000 a 5000 korun,“ říká Radka Potměšilová, PR specialista Albatros Media a. s.

________________

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun.

O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu.

Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. Jedním z ambasadorů Čtení pomáhá je také Vojtěch Dyk.

0 komentářů: