Jana Hrubá: Ministryně prohlásila, že bez učitelů se naše vzdělávání nemůže zlepšit

úterý 16. února 2016 ·

Tisková konference ministryně školství Valachové 11. 2. 2016 měla tři témata: podpora požadavku odborů na navýšení platu učitelů a dalších nepedagogických pracovníků o 10 %, kariérní řád a reforma financování regionálního školství.

Podrobnou tiskovou zprávu MŠMT si můžete stáhnout ZDE.

Bez učitelů se nic nezmění, to je svatá pravda. Ale nejen. Všechna tři témata jsou zde přítomna již řadu let, diskusí a slibů bylo mnoho, ale téměř nic se nezměnilo. Premiér dal ministryni podle jejích slov za úkol zlepšit financování školství, ale s ministrem financí zatím jednáno nebylo. Jestliže si srovnáte finanční nároky všech tří oblastí, o kterých byla řeč, a připočtete finance na inkluzi, jsou to desítky miliard ročně navíc, o kterých nemůže úspěšně vyjednávat sama ministryně školství s ministrem financí, byť by byla k tomu odhodlána.

K takovým krokům by musela přistoupit vláda po rozhodnutí opravdu finančně zabezpečit podmínky pro zlepšení kvality vzdělávání v ČR. Kroků ke změně by musela být celá řada. Stačí nahlédnout do Strategie vzdělávací politiky do roku 2020 a do Dlouhodobého záměru na roky 2015–2020. Možná zde vidí ministerstvo školství těch dílčích úkolů až příliš. Jaksi se nám za ta léta nahromadily. To pak vede k formalismu a nedovoluje získat učitele pro skutečné priority. Někde se stala chyba.

Dvacet šest let je jistě dostatečná doba, aby mohla být provedena hluboká analýza celého období tak zvaných „reforem“ a hlavně chyb, které se při řízení jejich realizace staly. Od takové reflexe by se pak na základě konsensu dalo přejít k systematické podpoře zlepšování kvality vzdělávání. Ale toho se v našem čtyřletém koloběhu vládnutí „ode zdi ke zdi“ sotva nadějeme a budeme se dál točit v bludném kruhu stále stejných problémů. Může se stát, že vzdělávání další generace se bude odehrávat jinde a jinak. Už to začalo – všimli jste si?

0 komentářů: