Liberální, nebo přísná výchova? Podle psychologa to záleží na dítěti. Ne na vás

pátek 7. dubna 2017 ·

Psychoterapeut Jan Kulhánek vás i upozorní na největší chyby ve výchově.

Zdroj: Rozhlas.cz 13. 2. 2017


„Nikdo vám dnes neřekne, co je doopravdy správné. Dokážeme ale poradit, čím jim ubližujete, nebo kdy se dobrovolně vzdáváte rodičovských kompetencí,“ říká klinický psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek. Sám otec tří malých dcer.

Úplně nejvíc prý dítěti uškodíte, pokud zapomenete na jeho povahu a „jedete“ podle nějakého scénáře bez citu a intuice. Váš potomek vždy nějaká ta „vaše“ pravidla potřebuje. Jestli máte zvolit liberární nebo přísnou výchovu, záleží podle psychologa hlavně na dítěti. Ne na vás.


Liberální vs. přísná výchova

„Poslušné dítě, které dokáže respektovat autority, si vaše pravidla osvojí docela rychle. Je v bezpečí a už je nemusíte tak sekýrovat. Klidně pak můžete tvrdit, že jste liberální rodič.“ Pokud ale máte vzpurnějšího potomka, je třeba nastavit tvrdší limity a hranice.

„Nejdůležitější je najít správný způsob, jak ho vést. Zároveň to ale nemůžete nechat pouze na něm. Automaticky se z vás stává autoritativnější rodič.“ U dvou dětí různých povah zvolte kompromisy, rozhodnutí hodně zvažujte a nezapomeňte s nimi taky o tom mluvit.


Nejčastější chyby

Nejhorší chybou ve výchově je podle Kulhánka rodičovská nedůslednost. „Vyberte si základní a důležité věci, a na kterých pak ale musíte trvat stůj co stůj.“ Pozor ale na to, aby podmínek nebylo až příliš. Taky vaše reakce na porušení podmínek musí být vždy stejná.


Poradnu si poslechněte ZDE.

0 komentářů: