Jak motivovat své studenty, ale i sám sebe

čtvrtek 29. června 2017 ·

S Jen Hill, mentorkou a lektorkou jazykové školy James Cook Languages a spisovatelkou, která před několika lety vyměnila Kanadu za Prahu, jsme si povídali o motivaci a české mentalitě.

Jak dlouho pracujete pro James Cook Languages?

Pro James Cook Languages pracuju od ledna 2016, takže to bude 18 měsíců. Někdy mám ale pocit, že je to mnohem míň.

Jak motivujete své studenty?

Jedním z důvodů, proč mě baví učit, je to, že mám ráda angličtinu, protože dovede být hravá a zároveň praktická. Studenty motivuju tím, že je učím, jak ji používat, aby dovedli mluvit o tom, co je pro ně důležité. Motivují je i různé hry a aktivity, díky kterým poznají, do jaké míry jazyk ovládají.

Co je motivací pro vás?

To bychom měli nejdříve definovat, co vlastně motivace znamená. Ve své podstatě jde o touhu něco dělat nebo něčeho dosáhnout. Abych nemluvila v abstraktních pojmech, v motivaci až tak úplně nevěřím. Nepotřebujete se nutně motivovat nebo být motivován někým druhým. Ne, pokud jste ve svém nitru sám o sobě, svých schopnostech a směru svého života přesvědčený. Snažím se každý den dělat maximum, můj život je nekomplikovaný a naplněný radostí.

Nepotřebuju se motivovat, když svůj život – pracovní i osobní – prožívám z celého svého srdce. Důvěřuji sama sobě a rozhodnutím, která dělám. Motivaci potřebujete, pokud hledáte ideální variantu svého života. Já nehledám, nýbrž žiju a prožívám každý okamžik.

To je dobré si čas od času připomenout. Ne každá životní etapa je jednoduchá, klidná a bez stresu. Proto je důležité mít radost i z každodenních činností, i když přiznávám, že se mi někdy lépe píše se sklenkou vína nebo s pocitem, že se můžu jít projít, až skončím.

Jak na vás působí česká mentalita?

Přijde mi velice zajímavá. Češi jsou zvyklí tvrdě pracovat, někdy dokonce velmi tvrdě, a to i v práci, která je nebaví. O to více si užívají svůj volný čas. Líbí se mi, jak dovedou relaxovat, a to nejen s kamarády u piva. Jsou neuvěřitelně aktivní. Jezdí na kole, vydávají se na pěší túry nebo tráví čas na chalupě. Na první pohled možná působí poněkud rezervovaně, ale jakmile je člověk blíž pozná, jsou velmi přátelští, otevření a srdeční.

Jaký je rozdíl mezi motivací Čechů a Kanaďanů?

Zdá se mi, že jsou Češi více motivováni zážitky než majetkem. Mnozí Kanaďané neustále pracují „na svém“, pořídí si člun, auto, exkluzivně vybavený velký dům plný umění. Samozřejmě, že také cestují, není to ale tak běžné jako tady. Češi preferují zážitky, lyžování v Alpách, dovolenou na Tenerife nebo chodí do divadla, což je to, co utváří kvalitu života.

Jak motivovat sám sebe?

Vnitřní motivace by se měla orientovat na cíl, přičemž musíme věřit, že máme k jeho dosažení potřebné prostředky. To, po čem toužíte, je ve vašich rukou. Oblíbeným motivačním nástrojem je vizualizace, motivace představou konečného výsledku. Na druhou stranu může mnohé odradit, když si představí všechny ty malé dílčí kroky, kterých je k dosažení výsledku potřeba. Proto bychom si měli sami pro sebe rozdělit úkoly na části a každý den se snažit splnit maximálně tři. Ty si pak můžeme odškrtnout ze seznamu, což nás přibližuje našemu cíli. Mezi další často používané metody patří sdílení svých cílů s druhými, kdy nad sebou máme určitý dohled a zároveň si můžeme efektivitu svého počínání s ostatními přátelsky měřit.

Musí být motivace dlouhodobá?

Záleží, jakého cíle nebo výsledku chcete dosáhnout. Pokud jde o něco fyzického, jako je například zvýšení prodeje nebo celkový nárůst zisku společnosti, pak by měla být motivace dlouhodobá, opět rozdělená do dílčích cílů, aby touha dosáhnout finálního výsledku zůstávala čerstvá.

Ale pojďme mluvit o dlouhodobých cílech, které motivaci nevyžadují. Uvedu příklad: ve svém volném čase píšu romány. Mým cílem je tedy napsat a vydat román. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nic snadného, mohlo by to vypadat, že budu potřebovat silnou motivaci. Není to ale úplně pravda. Píšu proto, že miluju příběhy, mám ráda anglický jazyk, baví mě vytvářet působivé metafory a osobité postavy. Píšu proto, že píšu ráda. Není to vždy snadné, ale věřím sama sobě, a to i v těch horších časech. Pokud bych se soustředila na to, abych něčeho dosáhla, nebude motivace fungovat.

Pokud najdete potěšení v tom, co děláte, nepotřebujete motivaci – krátkodobou ani dlouhodobou.

Jaké jsou příčiny demotivace a jak s nimi pracovat?

Obecně bych řekla, že demotivaci způsobuje, když ztratíte z dohledu svůj cíl nebo smysl činnosti. Můžete zabřednout v nepříjemných dílčích úkolech, až zapomenete, proč vlastně pracujete. Demotivující také je, když tvrdě pracujete a nikdo to neocení nebo vám neposkytne zpětnou vazbu. I sebejistější zaměstnanec potřebuje zpětnou vazbu. Jedince demotivuje i nastavení nereálných cílů. Pokud jsou nastavené cíle tak vysoké, že je zaměstnanec vnímá jako nezvládnutelné, proč se pak o jejich dosažení vůbec pokoušet?

Pokud dovedeme rozpoznat příčinu demotivace, což by měl nejprve udělat zaměstnanec a následně i nadřízený, můžeme o ní mluvit, řešit ji a pokusit se ji odstranit.

Co motivuje učitele James Cook Languages?

Mně se jako nejefektivnější jeví rozvoj učitelů, kteří procházejí vzdělávacím programem. Je jim přidělen mentor, který se účastní jejich hodin a poskytuje jim zpětnou vazbu i tipy, jak se zlepšovat. James Cook Languages disponuje rozvojovými programy, do nichž se může přihlásit kdokoliv z učitelů. Pamatuji, že to bylo přesně to, co mne fascinovalo. Jaké možnosti se nabízejí každému, kdo o ně projeví zájem, každému, kdo se chce posouvat dál. Příležitostí, jak na sobě pracovat je spousta, stačí chtít.

0 komentářů: