Uzavřená vizionářská konference Abundance360 očima českého účastníka. Jaký vůbec bude svět za deset, dvacet a třicet let?

středa 31. ledna 2018 ·

20.–21.1.2018 proběhla v Los Angeles konference „Abundance 360 Executive Summit“. Konferenci pořádá známý vizionář a podnikatel Peter Diamandis pro členy mezinárodní podnikatelské komunity Abundance 360. Konference se osobně zúčastnilo 360 podnikatelů a osobností z celého světa. Přes internet akci sledovalo dalších 2600 pozvaných účastníků.

Abundance360 je názvem inciativy, odstartované v roce 2012 Peterem Diamandisem. Má nás provázet na 25leté cestě k tzv. technologické singularitě – tedy k bodu, kdy podle předpovědi Raye Kurzweila technologie překonají schopnosti člověka a dojde ke vzájemnému splynutí. Zároveň má světu připomínat, že žijeme v období hojnosti, které lidstvo doposud nezažilo, a můžeme se mít ještě lépe.

V rámci této iniciativy se Diamandis zavázal po dobu 25 let pomáhat podnikatelům z celého světa s předvídáním vývoje a plánováním rozvojových kroků formou tzv. Massive Transformative Purpose (MTP). MTP je cílem, který ukládá zlepšení nebo pomoc lidstvu v konkrétní oblasti života ne o 10 %, ale desetinásobně.

Iniciativa Abundance 360 se věnuje řadě oblastí: obnovitelným zdrojům energie, zdraví, vzdělávání, novým materiálům, virtuální realitě, robotice, umělé inteligenci, blockchainu a dalším, včetně jejich vzájemné konvergence.

Kolem iniciativy se postupně sdružuje mezinárodní podnikatelská technologická komunita a pomyslným vrcholem ročních aktivit je právě konference Abundance360 Executive Summit, na které jsou mimo jiné představováni budoucí technologičtí leadeři – zejména technologické startupy.

Jedním z atraktivních pilířů komunity Abundance360 je možnost neustálé diskuze s ostatními členy, ať už se nacházejí kdekoli na světě. Pro tento účel je k dispozici komunikační platforma, ve které sdílí své cíle a plány a ihned získávají zpětnou vazbu či nabídky ke spolupráci.

Z České republiky sledoval konferenci Petr Šrámek, šéf českého AI Startup Incubatoru. „Pokud mají naše startupy získat a obsadit své místo na světovém trhu, musíme být u toho, když se kreslí světová technologická mapa“, říká Petr Šrámek. Petr je členem technologické komunity Abundance360 od roku 2016 a s Peterem Diamandisem je v kontaktu pravidelně.

Konference místy připomínala sci-fi film – s tím rozdílem, že si účastníci zároveň uvědomovali, že už jsou součástí děje. „Nové technologické trendy sleduji doslova každý den, takže mne máloco překvapí. Na Abundance360 jsem se několikrát přistihl, jako téměř bez dechu sleduji představení produktu, který bych na trhu očekával nejdříve za deset let“, komentuje Petr.


Jaké jsou předpovědi pro příštích třicet let?

2018:
– kvantové počítače předstihnou stávající počítačové technologie (quantum supremacy)
– emoční inteligence se začne objevovat v technologiích ovládání a komunikace s počítači (např. Alexa)

2020:
– 5G sítě nabídnou internet rychlý až 100 gigabit
– umělá inteligence bude přirozenou součástí většiny zdravotních diagnostických metod
– v některých městech uvidíme v provozu létající auta

2022:
– 3D tiskárny budou běžně tisknout oblečení a součástí budov
– většina dětských hraček má zabudovánu umělou inteligenci
– roboti jsou běžným pomocníkem v domácnostech se středním příjmem a rozeznávají obličeje, gesta i řeč

2024:
– první přistání soukromé rakety s lidmi na Marsu
– dodávky pošty běžně zajišťují drony
– cena solární energie klesne na pětinu současné ceny z pevných paliv
– elektrická auta tvoří polovinu všech prodaných vozů
– pro většinu povolání bude nutné používat nástroje umělé inteligence

2026:
– vlastnictví aut přestane dávat smysl, většina aut na silnicích bude autonomní
– výroba s atomovou přesností představí první výrobky v makroměřítku
– 8 miliard lidí je propojenou rychlostí více jak 500Mbps
– rodiče dětí si budou stěžovat, protože pobyt ve virtuální realitě bude stejně tak běžný jako dnes například facebook

2028:
– budování nových slunečních nebo větrných elektráren je levnější než provozování starých uhelných
– světová poptávka po ropě začíná klesat
– roboti začínají mít skutečné vztahy s lidmi při péči o staré, nemocné či v oblasti sexu

2030:
– umělá inteligence překoná Turingův test – vyrovná se tedy univerzální inteligenci člověka
– nejbohatší lidé dosáhnou tzv. „Únikové rychlosti dlouhověkosti“, tedy momentu, kdy se pomocí technologie a způsobu života s každým prožitým rokem prodlouží jejich očekávaný život o více než jeden další rok
– výzvědné služby potvrdí, že dokážou pomocí kvantových počítačů přečíst veškerou zakódovanou komunikaci z let 1990 až 2029
– uhlíkové emise se každým rokem zmenšují
– řada ropných společností bankrotuje
– umělá inteligence nezačne ovládat lidstvo, ale na místo toho se jí daří řešit nejzásadnější lidské problémy

2032:
– lékařští nanoroboti dokáží zlepšit náš imunitní systém
– řada profesionálů si nechává implantovat různá kognitivní vylepšení, včetně elektronické komunikace přímo z mozku
– stoupá popularita robotů „Avatarů“– namísto abyste cestovali, pronajmete si svého Avatara
– roboti pracují ve všech oborech lidské činnosti

2034:
– umělá inteligence umožňuje vytvoření úplně nových vědních oborů, kterým porozumí jen lidé s příslušným rozšířením mozku
– mnoho zásadních problémů dneška, jako je rakovina či chudoba, je vyřešeno

2036:
– léčba pro prodloužení věku je běžně dostupná jako součást životního pojištění, prodlužující aktivní věk o 30 až 40 let
– tzv. chytrá města (Smart Cities), ekologicky čistá a energeticky soběstačná města, jsou stavěna po celém světě

2038:
– každodenní život je naprosto odlišný od dnešního, virtuální realita a umělá inteligence jsou natolik propojené s lidmi, že je nelze odlišit ani rozpojit

Zajímavé články najdete průběžně na www.sramek.blog.cz

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
31. ledna 2018 v 20:48  

Pokud nám budou všelijací rádoby vizionáři a lidé z firem vnucovat svoje vize kapitalistického světa (a bludy se šíří jak zhoubný nádor), je nejpravděpodobnější varianta vývoje, že bude nová světová revoluce.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
1. února 2018 v 8:19  

Toto lineární projektování je úsměvné. Na konci 19. století "vizionáři" malovali svět plný vzducholodí a kouřících továrních komínů v železných městech. V 50.letech osobní vrtulníky a raketky s atomovými motory... O směru vývoje nakonec vždy rozhodnou ty objevy, vynálezy a technologie, které nikdo nepředvídal. V této souvislosti častá otázka "jak na budoucnost připravují české školy" je nepochopením povahy problému. Obecně řečeno potřebujeme udržovat systém (školství) na rozhraní řádu a chaosu, tj. potřebujeme dostatečnou pluralitu a rozsah volnosti. Tedy jak školy tradiční a konzervativní, tak experimentátory a inovátory. Potřebujeme různé pedagogické směry a silné osobnosti ve třídách. Není to nic nového, ale možná to stojí za připomenutí.

Anonymní řekl(a)...
5. února 2018 v 12:01  

Ten blog jsem našel na adrese http://sramek.blog
Měli byste si to opravit.