Tereza Volfová: Logopedie jsou přetížené. Dětí s vadou řeči přibývá kvůli technologiím i rizikovým těhotenstvím

čtvrtek 5. dubna 2018 ·

Před zápisy do škol hledá řada rodičů na poslední chvíli pomoc logopedů. Dětí s vadou řeči, která často může být důvodem pro odklad školní docházky, totiž podle odborníků přibývá – nejen kvůli rozšíření počítačů a tabletů mezi předškoláky, ale i kvůli většímu počtu dětí, které se rodí z rizikových těhotenství.

Zápisy do prvních tříd začnou za dva týdny. A protože někteří rodiče řeší vady řeči svých dětí na poslední chvíli, logopedické ordinace čelí výraznějšímu náporu než obvykle. ČT to potvrdila předsedkyně Asociace klinických logopedů Irena Cudlínová. „Ordinace klinických logopedů jsou plné stále a v době před zápisem do škol se ještě nápor zvyšuje,“ uvedla.

Jednou z logopedek, která se v současných dnech potýká s větším počtem klientů, je i Petra Petrlíková z Prahy. „Je pravdou, že někteří rodiče vše řeší na poslední chvíli a očekávají i rychlé řešení. Bohužel se ne vždy jedná jen o dyslalii (vadu výslovnosti), a pak je to problém,“ řekla. Podobná situace je také v pražské ordinaci Ludmily Kotlínové. „S blížícím se zápisem stoupá počet klientů,“ informovala s tím, že ordinace je letos ještě vytíženější než ve stejném období v loňském roce.

Část logopedů očekává největší nápor dětí až po zápisech. Romana Burianová, která provozuje logopedickou praxi ve Vlašimi a v Sázavě, má ordinace nyní vytížené podobně jako po zbytek roku. Nával čeká až po zápisu. Právě při něm totiž na potomkovu vadu řeči učitelé rodiče mnohdy upozorní. Vícečetná dyslalie může být podle Cudlínové i důvodem k odkladu školní docházky. „K odkladu může být důvodem i sluchová vada, anomálie mluvidel, může to být samotná nevyzrálost dítěte,“ doplnila.

Objednací doba k logopedovi je i několik měsíců. Rodiče, kteří nechávají návštěvu logopeda na poslední chvíli, by se měli připravit na delší čekací dobu. Ta se v různých krajích liší. „Největší problém je v severních Čechách – čekací doba je čtyři měsíce a více,“ upozorňuje Asociace klinických logopedů s tím, že například v Praze se průměrně na návštěvu logopeda čeká dva až tři měsíce.

Podle Cudlínové je proto důležité návštěvu logopeda včas naplánovat. „U povinných prohlídek preventivních u dětského lékaře ve třech a pěti letech už by se rodiče mohli zajímat, jestli to dítě nemá nějakou komunikační vadu,“ konstatovala.

Počet dětí s vadami řeči v posledních letech narůstá, domnívá se Cudlínová. „Důvodem může být například, že se rodí více dětí z rizikových těhotenství.“ Za tím podle ní mimo jiné stojí dokonalejší diagnostické metody. Další příčinou častějších problémů s řečí jsou také tablety, televize nebo počítače, se kterými děti tráví stále víc času. „S dětmi se málo mluví, komunikace se zúžila na SMS zprávy,“ vysvětlila Cudlínová.

Předškoláci nejčastěji k logopedům přicházejí s vadou výslovnosti. Dále také s opožděným vývojem řeči. „V posledních letech začínají přibývat tzv. vývojové poruchy řeči, jako vývojová dysfázie (porucha správnému rozumění řeči, nerovnoměrný vývoj řeči, porucha gramatických struktur, narušení zrakového i sluchového vnímání),“ doplnila Cudlínová s tím, že v Česku v současné době podle ní působí 752 klinických logopedů.

Celý text najdete ZDE.

0 komentářů: