Za poslední dva roky ubylo žáků s mimořádným nadáním, uvedlo ministerstvo školství

středa 17. srpna 2022 ·

V základních školách v posledních dvou letech ubylo žáků, u kterých vzdělávací systém eviduje nadání. Zatímco v září 2019 školy registrovaly 2320 nadaných, loni to bylo 1955, tedy zhruba 0,2 procenta školáků. Naproti tomu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami kvůli zdravotnímu, mentálnímu nebo socioekonomickému znevýhodnění zaznamenaly školy loni 132 360. Vyplývá to z dat ministerstva školství.


Zdroj: ČTK, irozhlas.cz 5. 8. 2022


Na podporu hendikepovaných i nadaných dohromady šlo podle úřadu v roce 2021 zhruba osm miliard korun. Jak velká část z toho patřila dětem s talentem, ministerstvo na dotaz ČTK neupřesnilo. Na rozvoj zájmového vzdělávání nadaných vypsalo letos dotace 15 milionů korun.


V každém ročníku populace je podle odborníků zhruba deset procent nadaných a dvě procenta mimořádně nadaných, v ČR se je ale často nedaří odhalit.


Od zavedení společného vzdělávání hendikepovaných s ostatními v běžných školách v roce 2016 mají přitom nárok na některé druhy podpůrných opatření. Na základě doporučení z poradny se mohou vzdělávat podle individuálního plánu a získat speciální učebnice a pomůcky.


Počet nadaných v evidenci základních škol mezi roky 2017 a 2019 vzrostl z 1881 na 2320, následně se ale snížil. Loni jich podle statistik bylo 1955, což představuje 0,2 procenta žáků základních škol.


Mimořádně nadaných bylo 765, tedy 0,8 procenta ze všech 964 571 školáků.Přesné výdaje nejsou známy


Žáci se zvláštními potřebami z důvodu zdravotních, mentálních či socioekonomických problémů tvořili podle statistik ministerstva loni v září 13,7 procenta dětí v základních školách. Jejich množství se zvýšilo od roku 2017 do září 2020 o přibližně 27 000 na 135 204. Loni kleslo na 132 360.


Kolik peněz jde na podporu nadaných a hendikepovaných, není podle ministerstva možné přesně vyčíslit, protože některé věci financují ze svých rozpočtů samy školy.


Úřad má za rok 2021 přehled o výdajích na podpůrná opatření ve výši zhruba osmi miliard korun. Jaká část z toho se týká nadaných dětí, resort neuvedl. Individuální vzdělávací plán podle něj mělo loni v září v základních školách 370 žáků a ve středních školách 67.


Ministerstvo doplnilo, že každoročně vypisuje dotační program na podporu nadaných žáků základních a středních škol.Nadané děti posouvají společnost


„Účelem vypisované výzvy je zejména zkvalitňování a rozvoj nabídky neformálního a zájmového vzdělávání pro nadané žáky,“ řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová.


O peníze podle ní mohou žádat neziskové organizace, výzkumné instituce, vysoké školy nebo volnočasová střediska, letos podporu získalo 41 z nich.


Úspěšní žadatelé si rozdělili zhruba 15 milionů korun. Loni se díky tomu mohlo rozvíjet 9207 nadaných dětí, a to zejména v přírodovědných a technických oborech, dodala mluvčí.


Odborníci na vzdělávání nadaných dlouhodobě upozorňují na to, že talentované děti bývají nadprůměrné jak rozumově, tak i osobnostně a citově. Pokud jsou zanedbávané, tíhnou podle expertů k psychickým potížím a společnost nemůže těžit z jejich výjimečnosti, takže se v mezinárodním srovnání stává méně úspěšnou.


0 komentářů: