Kateřina Kostková: Jak rozkrájet dort a další matematické záhady

pátek 30. dubna 2010 ·

V dnešní době existuje celá řada knih zabývajících se didaktikou matematiky. Jsou to většinou učebnice zaměřující se na vysvětlení matematických kapitol nebo sbírky příkladů sloužící k procvičování různých kapitol. Já jsem mezi nimi objevila netypickou a zajímavou knihu Iana Stewarta, Jak rozkrájet dort a další matematické záhady.


Stewart, I.: Jak rozkrájet dort a další matematické záhady. Praha: Dokořán, 2009. ISBN: 978-80-7363-187-1.

Autor je profesorem matematiky na Univerzitě ve Warwicku a patří k nejznámějším současným popularizátorům matematiky. Celou jeho knihou se prolíná názor, že matematika není jen o nesmyslném počítání, tak jak to vidí většina studentů, ale je nesmírně užitečná i v reálném životě.

Náplní knihy je 20 fascinujících výletů do různých zákoutí matematiky. Jmenujme například kapitolu o aritmetice a tkaničkách do bot. Zde si autor klade otázku, na jaký uzel stačí nejkratší kus tkaničky do bot, a odpovídá si jednoduchým geometrickým modelem. Další fascinující kapitola má název Balíček karet. Autor zde vysvětluje, že některé metody míchání karet mohou vést k dokonalému, systematickému postupu a výsledek pak bude náhodnému pořadí na hony vzdálen. Toho využívají například kouzelníci ke svým trikům a naopak se tohoto postupu varují profesionální karetní hráči. Asi nejvíce mě však zaujala kapitola o zamotaných telefonních kabelech. Rozebírá se zde otázka, proč se kabely zamotávají a co to má společného s DNA nebo trsem břečťanu.

Jednotlivé kapitoly knihy můžete studovat nezávisle na sobě. Vyžadují však pokročilejší znalosti matematiky a jsou proto vhodné alespoň pro vysokoškolské studenty. Mohou být užity i pro studenty středních škol, ale osobně bych je doporučila jen jako motivační prvek doplněný vysvětlením učitele. Cena knihy na českém trhu je 298 Kč.

Mgr. Kateřina Kostková, Gymnázium Olomouc Hejčín


Knihu si múžete objednat ZDE.

0 komentářů: