Čtení pomáhá prázdniny nemá

středa 18. července 2012 ·

Ačkoli prázdniny jsou tu, projekt Čtení pomáhá pokračuje bez přestávky dál. Během více jak jednoho roku jeho fungování se do něj zapojilo téměř 100 tisíc mladých čtenářů. Těm se podařilo rozdělit přes 13,8 milionů korun na pomoc potřebným. Podpořeno bylo díky dětem na 140 charitativních projektů. Absolutně nejoblíbenější knihou ve Čtení pomáhá je Harry Potter a Fénixův řád, který mezi dětmi vede od samého počátku fungování projektu.

Dětem začaly letní prázdniny, ale pomáhat mohou i nadále. „Projekt Čtení pomáhá žádné prázdniny nemá a pokračuje i přes léto. Děti si mohou zabalit knížku na dovolenou či k babičce a dědečkovi, a mohou tak zpříjemnit prázdniny nejen sobě, ale i ostatním, kteří potřebují pomoc,“ říká Martin Roman, iniciátor a donátor projektu.


Charitativní projekty

Od spuštění projektu bylo rozděleno celkem 13 899 150 korun na nejrůznější charitativní účely, z toho za tento školní rok 9 966 200 korun. Záběr projektů je velmi pestrý. Ve školním roce 2011/2012 děti pomáhaly nejen svým vrstevníkům a dospělým se zdravotním postižením, seniorům, ale také zvířatům v nouzi či asistenčním psům. Pomoc se netýkala pouze České republiky, často směřovala i do Afriky.

V tomto školním roce naplnily děti celkem 108 charitativních projektů, a to např.:
– Na zajištění dopravy do škol svým vrstevníkům se zdravotním postižením děti přispěly 100 tisíc korun.
– Dalších 100 tisíc korun načetli žáci a studenti na organizaci letních táborů pro děti ze sociálně slabších rodin.
– Částku 270 tisíc korun děti věnovaly seniorům na jejich vzdělání v oblasti moderních technologií.
– Veverkám v nouzi, nalezeným mláďatům a zraněným dospělákům, děti načetly 100 tisíc korun.
– Děti pomohly zajistit chod zdravotnického střediska v Keni částkou 150 tisíc korun.
– Celkem 80 tisíc korun žáci a studenti načetli na pomoc nevidomým v Etiopii.

Seznam všech uzavřených charit naleznete ZDE.


Soutěž čtenářů a tříd

Aktivitu mladých čtenářů podporují vlastní iniciativou školy, knihovny i samotné Čtení pomáhá. Na začátku školního roku, v září 2011, bylo pro deset nejaktivnějších čtenářů jako poděkování uspořádáno komorní setkání se Zdeňkem Svěrákem. Další motivací pro jednotlivé třídy byla soutěž o týdenní letecký zájezd na Mallorcu s Cestovní kancelář FISCHER, kterou odstartovalo Čtení pomáhá na podzim loňského roku. Nejlepší třídy odletěly v sobotu 23. 6. směr španělský ostrov, a prodloužily si tak prázdniny.

V první věkové kategorii, tedy mezi třídami prvního stupně ZŠ, zvítězila 5. třída Základní školy Ostrov nad Oslavou, okres Žďár nad Sázavou, příspěvková organizace. Mezi třídami druhého stupně vyhrála 8. B Základní školy Slavičín – Vlára, příspěvková organizace. A mezi nejstaršími, tedy mezi třídami středních škol, zvítězila Kvinta Gymnázia a Střední odborné školy, Hostinné, Horská 309.


Harry Potter – nejoblíbenější knížka

Nejoblíbenější knihou ze seznamu Čtení pomáhá je stále Harry Potter a Fénixův řád od J. K. Rowlingové. Tato kniha je nejčtenějším titulem ve věkové kategorii 6.–9. ZŠ, pro 1.– 5. třídu ZŠ je na prvním místě opět Harry Potter, tentokrát Kámen mudrců, a u středoškoláků zvítězil Hamlet od W. Shakespeara. Mezi českými tituly si své prvenství v oblíbenosti udržuje kniha Bylo nás pět od Karla Poláčka. Seznam knih, z kterých si děti mohou vybírat, je stále aktualizován. V současné chvíli mají děti k dispozici 292 různých titulů.

Seznam pro všechny věkové kategorie naleznete ZDE.


________________

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. Jedním z ambasadorů Čtení pomáhá je také Vojta Dyk.

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz
Facebook: www.facebook.com/ctenipomaha

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 12:37  

Proboha zlatého, cožpak tu není nikde někdo, kdo umí základy češtiny?
Dva celky se slovesy se musí oddělit čárkou nebo spojkou, jinak tomu nikdo nerozumí - nebo co vlastně chtěl autor nadpisu říci?!?

Anonymní řekl(a)...
24. července 2012 v 14:46  

Dobrý den, nejsem autorkou článku, ale nadpisu rozumím tak, že spojení "Čtení pomáhá" představuje název projektu. Dalo by se tedy též nahradit jedním slovem, např. "Projekt" a celá věta by pak zněla "Projekt prázdniny nemá". Slovo "pomáhá" zde tedy nefiguruje jako sloveso, ale jako součást slovního spojení, které jako celek tvoří podstatné jméno. Čárka ani spojka proto nejsou nutné. Moje interpretace...