Tomáš Feřtek: Taky nutíte děti trávit prázdniny s učebnicí?

středa 25. července 2012 ·

Možná taky patříte k těm rodičům, co nakupují příručky typu Veselá matematika, Učte se s námi o prázdninách nebo Úlohy k rybníku s pocitem, že tím posunujete své dítě po žebříčku vzdělanosti zase o šprušli výš.

Nic proti tomu, když necháte takovou knížku pohozenou na zahradě a vaše dítě si ji ukradne a stráví s ní letní odpoledne na půdě. Ale maminka, která ve stanu klepe významně na učebnici, to je strašná představa.

Prázdninové vzdělávání nezavrhuji, ale zkuste to, čemu se ve školách říká projektové vyučování. Když opravujete vrata, měření a počítání je u toho spousta, když šijete indiánský kostým, trénujete vyhledávání informací, historický kontext, výtvarnou výchovu i ruční práce najednou. Nemluvě třeba o tom, když je vám čtrnáct a prodáváte lístky na letním festivalu, kde musíte spoustu věcí zorganizovat a se spoustou lidí se domluvit.

České vzdělávání je pro děti otravné často proto, že jim nedává smysl, je nudné a vzdálené od reálného života. Prázdniny nejsou prázdné místo bez školy, ale naopak příležitost učit se tak, jak to škola neumí. A Úlohy k rybníku radši zapomeňte u rybníka.


Celý text najdete ZDE.

0 komentářů: