Dagmar Wiesnerová: Proč (ne)jet na stáž do zahraničí – pět pro a pět proti

čtvrtek 18. dubna 2013 ·

Jako ostatně všechno, i stáže mají své výhody a nevýhody. Jsem ovšem pevně přesvědčena o tom, že výhody převažují (a to i přesto, že se právě na jedné stáži nacházím). Troufám si dokonce tvrdit, že obzvlášť teď, ve chvílích, kdy nezaměstnanost roste a k získání vytoužené pozice nestačí už jen diplom z vysoké školy, je taková položka v životopise čerstvého absolventa téměř nezbytná.


Proč na stáž nejet?

Začnu trochu netradičně. Je samozřejmě spousta důvodů, proč nejet, a jen velmi málo z nich si v počátečním nadšení uvědomujeme. Tedy alespoň já jsem spoustu věcí neřešila s tím, že „se to přece nějak udělá". Vezmu to zkrátka, většina věcí „se" nějak vyřešila, něco bohužel ne, ale to už tak nějak patří k životu. Věci, které jsem udělat nezvládla, sice pozitiva nevynulují, ale přece jen bych vás ráda upozornila, na co byste se měli alespoň trochu snažit připravit.

1) Je s tím spousta starostí

Papírování, krámování, hledání ubytování a zařizování komplet „nového" života někde jinde. Přijdou okamžiky, kdy se budete cítit vykořenění, nevítaní a tak nějak úplně mimo. A pozor, tyto pocity občas přijdou i později, když zaujetí novým prostředím a režimem opadne.

2) Bude vám smutno

I zkušeným harcovníkům a harcovnicím je někdy ouvej. Já mám kolem sebe naštěstí lidi, které postihl podobný "osud", takže mi sílu dodává vědomí, že jsme na tom vlastně všichni stejně a nejsem v tom sama. A když i to selže, máme telefon a skype.

3) Nemůžete stihnout všechno

Pokud jste stejní šílenci jako já, bude vás dost mrzet, že se v určitých chvílích nenacházíte doma. Nejlepší akce, přednášky a workshopy se totiž konají zásadně tehdy, když u toho být nemůžu! A to je dost k vzteku, když vezmeme v potaz, že veškerou dovolenou jsem vyplácala na dojíždění do školy.

4) Finance jsou občas problém

Je dobré myslet i na to, že ne všechny stáže jsou placené a ne všechny končí nabídkou stálé práce. Na druhou stranu, i když se zdá, že si třeba za pokladnou v supermarketu vyděláte víc, určitě tím nikoho neohromíte. Takže rozhodně stojí za to zatnout zuby a pár měsíců vydržet!

5) Je to náročné

Zezačátku se to nezdá, ale je to zápřah. Time management a psychika dostanou pořádně zabrat, zvlášť pokud se snažíte skloubit všechny příležitosti, které se vám naskytnou (práce, škola, jazykový kurz, párty s ostatními stážisty a podobně). A to už vůbec nemluvím o tom, když se třeba něco „semele" doma a vy u toho nemůžete být.


A jaké výhody (kromě řádku v životopise) má jet na stáž? Čtěte dál!

1) Spoustu se toho naučíte

Chápu, to jste asi čekali. Co mě samotnou nejvíc překvapilo, je to, že ty nejdůležitější poznatky a zkušenosti, které si odvezu, nejsou a nebudou ani zdaleka ty, kvůli kterým jsem vlastně přijela. Pravda je, že zaměření mé stáže je jazykovo-marketingové a o marketingu i o jazycích jsem se toho naučila hodně, dokonce získávám zkušenosti i s vedením mezinárodního týmu a učím se něco málo i o projektovém managementu, PR a podobně. Kýžený posun v profesní oblasti rozhodně nastal, povedlo se mi zabrousit i do jiných profesí. Učím se i trpělivosti, pokoře, toleranci a také se nebát vyjádřit svůj názor. Tedy věcem, o kterých jsem myslela, že už jsem dávno poměrně dobře zvládla. Je vidět, že je potřeba neustálé procvičování. :-)

2) Vyzkoušíte si, co vysněná práce obnáší

A to dříve, než se do ní naplno vrhnete. Skutečná náplň práce je mnohdy velmi odlišná od toho, co jsme si vysnili, případně co je nám v inzerátech předkládáno. Pokud si v praxi vyzkoušíte co a jak, nebudete později nepříjemně překvapeni.

3) Zjistíte, jak se „to" dělá jinde

A teď nemyslím jen práci. Odjedete-li na stáž do zahraničí, obohatíte svůj život o spoustu cenných zkušeností, které pak můžete využít v dalších oblastech vašeho života. Líbí se vám, že v Německu třídí odpad, mají téměř v každé kanceláři stolní fotbálek a v pátek po práci pivo? Možná to pak zavedete i ve vlastní firmě a dáte tak vzniknout nové tradici.

4) Nabídka stálé práce

Není to pravidlem, ale pokud se zaměstnavateli budete líbit, může vás po konci stáže příjemně překvapit nabídka práce na plný úvazek.

5) Noví přátelé, nové kontakty, nové zážitky

Potřebuje tenhle důvod nějaký komentář? :-)

5 +1) Procvičíte si cizí jazyk

Protože jsem vám na začátku článku slíbila 5 důvodů pro a 5 proti, ale zároveň jsem tvrdila, že důvody pro převažují, což je trochu paradox, tady je jeden bonusový důvod. Stáž v zahraničí je samozřejmě super i pro vylepšení jazykových dovedností. Nedá se totiž dělat nic jiného, než odhodit veškeré zábrany a cizí jazyk skutečně začít naplno používat.

Tak co, máte chuť někam vycestovat? Doufám, že ano!

P.S.: A pokud jste zvědaví, co vlastně dělám, tak vám to tedy prozradím. Pracuju na česko-anglickém online slovníku.


Původní článek ZDE.

0 komentářů: