Online výuka spojila českobudějovickou VŠTE s Přerovem

středa 8. května 2013 ·

Zapojit do výuky další špičkové odborníky, posunout kvalitu přednášek a přitom šetřit čas i peníze. To vše umožňuje online výuka, která probíhá mezi Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích a přes 300 kilometrů vzdálenou Vysokou školou logistiky v Přerově. Přednášejícího se studenty ve sta kilometrů vzdálené posluchárně spojují pouze kamery a obrazovky.

„Online výuka, podobně jako projektová výuka, představuje jednu z nových metod práce. Bereme ji jako doplněk, který tradiční vzdělávání zpestřuje a zatraktivňuje, vnáší do něho nové tváře i témata. Jde o to neustrnout, rozvíjet se, posouvat se dál. A tohle všechno nám, i díky vhodné skladbě přednášek, umožňuje,“ říká Marek Vochozka, rektor VŠTE. Ten je i šéfem projektu Výstupy z učení, v jehož rámci se právě online výuka ověřuje spolu s Vysokou školou logistiky, jejíž renomé je mezi technickými školami obrovské.

Premiéru si tento moderní způsob vzdělávání odbyl koncem března, kdy prorektorka VŠTE Ludmila Opekarová přes hodinu přednášela při mikroekonomii alternativní teorie. Reprízu bude mít 18. dubna, kdy budou naopak informace mířit ze srdce Moravy na jih Čech. O peněžním trhu a měnové politice bude při makroekonomii přednášet Hana Neradilová. Obě školy ale už mají naplánované další přednášky.

„Směrem od nás do Přerova to bude matematika a podnikové řízení. Směrem z Přerova k nám zase logistika. Rádi bychom přednášky i nahrávali a zpřístupnili ve studijním informačním systému,“ říká Marek Vochozka. Ten předpokládá i další výměnu přednášek na vybraná témata. Vedle toho online komunikaci využívají také společné projektové týmy obou škol. Nyní třeba k debatám o rozvojových úkolech, a do budoucna i o těch výzkumných. Tím se šetří čas a náklady. Vždyť jen jízda z jihu Čech na Hanou trvá přes tři hodiny._______________

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Letos na ní působí na 4000 studentů v pěti bakalářských oborech: Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb Ekonomika podniku a Stavební management.

VŠLG je soukromá technická vysoká škola neuniverzitního typu, nabízející jako jediná v Česku tři stupně terciárního vzdělání (Bc., Ing., PhD.) ve studijním programu Logistika.

0 komentářů: