Zájem českých rodin zdarma hostit zahraniční studenty stoupá

úterý 17. června 2014 ·

Letos v srpnu přijede díky hostitelskému programu organizace AFS Mezikulturní programy do českých rodin 73 studentů z 27 zemí světa. Česká pobočka AFS, která program zajišťuje, tak slaví rekord. Zatím ještě nikdy nezavítalo do České republiky tolik dětí.

Tento rok tak například poprvé přijedou studenti a studentky z Maďarska nebo z Bosny a Hercegoviny. „Svědčí to o tom, že Češi jsou otevření a pohostinní lidé, kteří jsou ochotni cizinci na půl roku nebo na celý školní rok nabídnout domov,“ komentuje nárůst Monika Janovská z AFS. Počet dětí, které mohou Česko navštívit, totiž závisí právě na počtu rodin, které budou ochotny studenty ubytovat.

Hostitelský program zprostředkovává zahraničním středoškolákům v ČR tříměsíční, půlroční nebo roční pobyty už 24 let. Protože organizace AFS působí ve více než 60 zemích světa, přijíždějí k nám studenti z Německa, Portugalska, Itálie, ale i Brazílie, Japonska nebo z Thajska. Chlapci a děvčata tak poznají naše zvyky a naučí se, aspoň částečně, česky. A chodí tady také do školy. „Česká republika je země s dlouhou historií a kulturou. Protože se zajímám o architekturu, chtěl jsem tuto zemi jednou navštívit. V Česku totiž můžete spatřit velkou šíři architektonických stylů. Mohl jsem taky poznat spoustu odlišností v našich kulturách. Jsem moc šťastný, že jsem tu mohl žít,“ svěřuje se brazilský student Rangel, který na školní rok 2013/2014 zavítal do Rousínova u Brna.

Česká rodina, která se rozhodne do programu zapojit, se o studenta po celou dobu stará. Student si zaplatí letenku a další nezbytnosti, pobyt ani stravu ale nehradí – to mu poskytne právě „jeho“ česká rodina. Její členové se s cizincem postupně sžívají, učí se spolu komunikovat. České děti často získají nového sourozence. Vznikají vazby na celý život.

Cílem programů je nabídnout lidem zkušenost s odlišným prostředím a naučit je otevřenému přístupu k jiným kulturám. „Děti zjistily, že svět je mnohem rozmanitější, než jak jej doposud znaly. Sice jsme přišli na jednu stranu o trochu soukromí a o čas, který se Yok snažíme věnovat. Na druhou stranu nám ale tento čas mnohonásobně vynahrazuje. Máme najednou o člena rodiny víc,“ říká Helena Kačenová z Chrastavy, kde letos bydlí sedmnáctiletá dívka z Thajska.

Stejně jako jezdí zahraniční studenti do České republiky, navštěvují díky AFS čeští chlapci a děvčata cizí země. Na školní rok 2014/2015 vysílá AFS 52 studentů do 19 zemí. Poprvé pojedou studenti do Číny, Maďarska a Filipín.

Letos oslaví mezinárodní organizace AFS stoleté výročí. Zúročuje se tak dlouhá tradice šíření mezikulturního porozumění a komunikace. Organizace pokračuje ve vyhledávání rodin, které se rády obohatí o neobvyklou zkušenost – hoštění člověka z odlišného prostředí, kterému nabídnou na několik měsíců domov.

Kontakt:
AFS Mezikulturní programy, o. p. s., Jana Masaryka 44, Praha 2
www.afs.cz, tel.: 222 317 138

0 komentářů: