2. ročník soutěže Rozpočti si to! pro 2. stupeň základních škol

pátek 31. října 2014 ·

Portál Finanční gramotnost do škol vyhlašuje 2. ročník soutěže „Rozpočti si to!“ pro žáky 2. stupně základních škol a jejich rodiče či učitele k tématu rodinný rozpočet.

Soutěž začne v sobotu 1. listopadu 2014 a bude probíhat po dobu 3 měsíců. 15 nejúspěšnějších týmů postoupí do finále, které se bude konat v Praze v pátek 20. března 2015. Všichni finalisté si odnesou menší ceny, první 3 týmy pak získají hlavní – atraktivní ceny (elektronika, hry, knihy apod.).

Do hry je možné se registrovat až do 23. 11. 2014! Registrujte se ZDE.

Žáci budou soutěžit ve 3–5členných týmech. Jelikož se jedná o rodinnou soutěž, resp. o soutěž pro zástupce třídy s jejich učitelem, musí být v každém týmu alespoň 1 dospělá osoba.

Soutěž si klade za cíl vést děti k samostatnosti, k týmové práci a k tomu, aby se něco nového naučily. Zároveň zapojuje i rodiče (a učitele), aby si uvědomili důležitost finančního vzdělávání a sami si odnesli nějaké nové poznatky.

Hlavním tématem je rodinný rozpočet. Týmy budou hospodařit s vlastními fiktivními prostředky. Měly by se tak postupně dozvídat a osvojovat si informace o hodnotě peněz a o tom, jak je možné finance plánovat a hospodařit s nimi, popř. jaké jsou důsledky špatného hospodaření. Cílem hry je především hravou formou naučit děti hospodařit s vlastními finančními prostředky. Především jim ale vštípit základní pojem o cenových hladinách, tedy jakési „ceně peněz“ a toho, co je možné za určitý obnos peněz pořídit, tedy jak je možné s penězi hospodařit. Děti by se měly naučit tomu, že plánování financí je nejen výhodné, ale spíše nutné, protože bezhlavé utrácení nás dostává do nepříjemných situací. Výsledným poznatkem pro žáky by mělo být to, že vytváření finančních rezerv, budování pasivního příjmu a úsporné hospodaření může být velkou výhodou pro každého z nás.

V rámci soutěže je také možné plnit bonusové úkoly. Ty povedou k proaktivitě účastníků a mají za cíl zdůraznit potřebu finančního vzdělávání. Účastníci si v něm osvojí různé formy vzdělávání.

Konkrétní pravidla hry naleznete ZDE.

0 komentářů: