Pro lepší návrat do škol: tipy ze Zapojmevšechny.cz

středa 1. září 2021 ·

Prázdniny jsou za námi a začíná příprava do školy. Jak pro pedagogy, tak pro rodiče i děti. Připravili jsme pro vás tipy, které by se vám do začátku nového školního roku mohly hodit. A čeho se týkají? Návratu do škol… Jak ho žákům (i sobě) usnadnit? Jak skloubit pravidla třídy s efektivními rituály? Design třídy má sloužit k tomu, aby se v ní žáci cítili dobře a podpořit je při výuce. Jak na to? Jste začínající asistenti pedagoga nebo máte nově začít s asistentem pedagoga pracovat? Na Zapojmevšechny.cz najdete vše, co hledáte! 


Návrat dětí do škol


Ano, všichni víme, že poslední dva školní roky byly specifické kvůli pandemii covid-19. Ano, nebylo to jednoduché s spousta z nás má nějaké ty šrámy na duši. Proto je důležité, aby se děti a žáci, ale i pedagogové zase trochu nadechli a pustili do další práce v novém školním roce. V našem videu Až se zase sejdeme ve škole se dozvíte praktické tipy, jak uspořádat první třídnickou hodinu s dětmi a získáte i další tipy pro adaptaci dětí a žáků ve školách. 


Kromě nastavení či připomenutí pravidel ve třídě je také vhodné používat nějaké společné rituály. Emoce a vztahy ve škole jsou totiž pro schopnost učení klíčové a společné rituály navíc stmelují kolektiv a jsou proto dobrou prevencí problémového chování dětí vůči sobě navzájem, jak uvádíme na příkladu Základní školy v Děčíně.

 

Adaptace může být obtížnější, pokud navíc dítě přechází na vyšší stupeň vzdělávání a má nějaké speciální vzdělávací potřeby. Pokud je to podchyceno již v mateřské škole, může s nástupem do školy pomoci pedagogicko-psychologická poradna. Jak? Přečtěte si k tomu článek v aplikaci Zapojmevšechny.cz!

 


Design třídy


O tom, že i prostředí a vzhled třídy může žáky podpořit v tom, aby se v ní cítili dobře a zároveň je povzbudit k výuce, asi není třeba polemizovat. Jak udělat prostředí co nejpřínosnější, na co nezapomenout a co zohlednit se dozvíte v našem videu


Další konkrétní tipy nejen na rozložení lavic ve třídě, jímž podpoříme možnosti individuálního přístupu, najdete v článku Moderní výuka a design třídy. A pokud chcete navíc zvýšit motivaci žáků, nechte se inspirovat experimentem Dylana Wiliama :-).


 

Asistenti pedagoga 


S novým školním rokem nastupuje v posledních letech do škol také spousta nových kolegů, zejména asistenti pedagoga. V naší sekci Asistenti pedagoga se dozvíte nejen, jak je uvést do sboru a jak nastavit spolupráci s nimi ve třídě a s rodiči. Asistenti zde najdou také spoustu tipů: jaká je jejich náplň práce, jak si vést dokumenty a evidenci konkrétních žáků, jaké cíle nastavovat a jaké nástroje k tomu lze využít, ale i jak se mohou dál rozvíjet… Tato sekce je asi nejhojněji navštěvovaná, a tak věříme, že v ní najdete potřebné podklady pro svou práci i vy.
__________________________________

 

Aplikace Zapojmevšechny.cz vznikla s ambicí stát se praktickým průvodcem společným vzděláváním a vlastně kvalitním a moderním vzděláváním vůbec. Při její tvorbě jsme mysleli zejména na potřeby pedagogů, ale v řadě ohledů slouží jako inspirace a vodítko i pro rodiče, ať už jako nástroj srovnání dobré praxe s praxí reálnou, nebo jako inspirace pro podporu rozvoje vlastních dětí. I proto usilujeme o to, aby její obsah a funkce byly dobře přístupné, a hlavně snadno a rychle využitelné v praxi. 


Aplikace Zapojmevsechny.cz vznikla v rámci projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (APIV B), který realizuje Národní pedagogický institut České republiky. Projekt je spolufinancován EU.

0 komentářů: