Mění se svět a mění se i školy. Dokumentaristé v novém cyklu České televize zjišťují, Jak se dělá dobrá škola

sobota 2. září 2023 ·

Každý si ji představuje jinak a každý by o ni stál. O dobrou školu. O tom, jaké cesty k ní mohou vést, vznikla dokumentární série Jak se dělá dobrá škola. Deseti díly bude provázet Jiří Havelka. V premiéře se budou vysílat vždy ve středu od 22 hodin na ČT2 a navážou tak na reprízu seriálu Ochránce na ČT1 v hlavní roli s Lukášem Vaculíkem jako školským ombudsmanem. První díl uvidí diváci 6. září.


Zdroj: Česká televize.cz 25. 8. 2023


„Jaká škola je dobrá? A proč jiná dobrá není? My jsme si to definovali poměrně jednoduše. Je to taková škola, která reaguje na proměnu světa, takže, byť v různé míře, inovuje metody, jakými se děti učí. Důležité pro nás bylo, že jsou v ní spokojení učitelé, děti i rodiče. Protože pozitivní atmosféra ve škole zásadně rozhoduje o výsledcích vzdělávání,“ vysvětluje autor námětu a scenárista Tomáš Feřtek, který stojí například i za oceňovanými seriály Případy 1. oddělení nebo Ochránce. V oblasti vzdělávání se pohybuje stejně dlouho jako v televizi. Je také jedním ze zakladatelů informačního centra EDUin.


„Reforma školství není něco, na co čekáme, ale co už probíhá. Na mnoha školách patnáct i více let. Natočili jsme desetidílnou sérii, která se snaží v této proměně zorientovat,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková. Názvy jednotlivých dílů ukazují, jakému konkrétnímu tématu se budou věnovat: Škola jako cesta k samostatnosti, Škola, odkud je všechno daleko i blízko, Škola pro pomalé i rychlé, Škola, která chutná, Spravedlivě neznamená všem stejně, Na gympl v pohorkách a s batohem, Škola pro všechny smysly, Inovace, ne revoluce, Jinému učení prospívá jiný dům a Znovuzrození venkovské školy.

 

Jak se herci a průvodci seriálem Jiřímu Havelkovi vedlo během natáčení? „Na některých školách jsem zpočátku bojoval s pocitem, že výuka je podle mne příliš rozvolněná na to, aby mohla přinést dětem nějakou dobrou životní cestu. Tohle zdání mne však velmi brzy opustilo a rozbilo veškeré moje předsudky. Díky rozhovorům s žáky i učiteli, a náhledům do výuky mi bylo jasné, že je vše důmyslně provázané. Natáčení pro mne znamenalo setkání s lidmi, kteří svoje povolání berou jako věc s přesahem, velkou zkušenost a inspiraci.“

 

V návaznosti na cyklus Jak se dělá dobrá škola nabídne portál ČT edu na podzim učitelům i rodičům sérii konkrétních příkladů, tipů a návodů k tomu, jak metody dobré praxe přetavit do praxe vlastní.

 

„ČTedu se snaží od prvního dne pomáhat aktivním učitelům, rodičům a žákům, kterým záleží na tom, aby byla výuka na jejich škole ta nejlepší možná. Vedle toho, že budeme nadále pokračovat v tvorbě videí a materiálů pro základní i střední školy, proto v září rozšíříme naši nabídku o sekci, v níž se budeme vě­novat vzdělávání jako takovému,“ vysvětluje vedoucí projektu ČT edu Alžběta Plívová a dodává: „Součástí této sekce se stanou i videa, která například pomohou rodičům přemýšlet o tom, jaké vzdělávací přístupy jsou pro jejich děti nejvhodnější nebo jak vlastně rozumět směrům, které se dnes ve vzdělávání projevují.“

 

Námět, scénář: Tomáš Feřtek, režie: Michael Kaboš, dramaturgie: Josef Albrecht, hlavní kameraman: Ondrej Zelenec, výkonná producentka: Olga Grossmannová, kreativní producentka: Lenka Poláková, průvodce cyklem: Jiří Havelka.

 

 

Přílohy

 

Jak se dělá dobrá škola_foto Mikuláš Křepelka

Jak se dělá dobrá škola_foto Mikuláš Křepelka_2

 

0 komentářů: