Barbora Doubravová: Gymnázia jsou přeplněná, rodiče taktizují. Šestileté obory hlásí enormní zájem

pátek 19. dubna 2024 ·

V úterý a ve středu psali žáci přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Rekordní zájem je o ta šestiletá, zejména v Praze a na jižní Moravě. Rodiče šestiletý obor často vnímají jako pojistku k zajištění místa na škole. Část expertů ale tuto strategii nedoporučuje i kvůli tomu, že děti zbytečně stresuje.

 

Zdroj: Aktuálně.cz, Chytré Česko 17. 4. 2024

 

Na šestileté žižkovské Gymnázium Na Pražačce se letos přihlásilo zhruba 1400 uchazečů, i když berou jen 90 žáků. Podobně jako další šestiletá gymnázia v Česku zažívá škola poslední dva roky nebývalý nárůst zájemců. Ten kopíruje příliv silných populačních ročníků z posledních let. V letech 2022 i 2023 měli Na Pražačce pokaždé o 200 přihlášek více než předchozí rok.

 

O šestiletá gymnázia bývá tradičně nejnižší zájem, v Česku jich je také nejméně. Letos ale zažívají nejvýraznější převis uchazečů. Na Gymnázium Na Pražačce se letos hlásí o polovinu uchazečů více než loni. Ředitel školy Martin Kašpar si to vysvětluje tím, že letos mohou žáci podat tři přihlášky na střední školy místo dosavadních dvou. 

 

"Konkrétně na všeobecnou třídu gymnázia se nám hlásí bezmála 900 uchazečů, můžeme vzít ale jen 30 dětí," doplňuje ředitel Kašpar. Kromě toho nabízí škola ještě dva další obory, se zaměřením na výtvarnou výchovu a jazykové gymnázium.

 

Rodiče si přihláškou na šestiletý obor snaží mnohdy pojistit, že dostanou dítě na gymnázium dříve, aby pak nemuseli za dva roky čelit přetlaku na čtyřleté gymnázium. "Část dětí si jde přijímačky jen zkusit, nemají ambice se dostat. Chtějí předejít stresu v deváté třídě, kde by se mohlo stát, že nebudou přijati," vysvětluje ředitel. Upozorňuje však, že velká část dětí přichází ze sedmé třídy na šestileté gymnázium, protože jsou nadané a výuka základní školy jim nedostačuje.

 

Celkově se na šestiletá gymnázia letos přihlásilo 7788 dětí, zhruba o 440 více než loni. Míst je ale jen 2442. V roce 2022 přihlášku přidalo 5700 uchazečů. S přetlakem bojuje hlavně Praha a Jihomoravský kraj. Na pražských šestiletých gymnáziích je dohromady 664 míst, hlásí se přitom pětkrát tolik žáků.

 

Analytik Miroslav Hřebecký z organizace EDUin varuje před tím, aby děti využívaly přihlášky na šestiletá gymnázia jako zkoušky "na nečisto". A to i z toho důvodu, že vzhledem k vysoké poptávce je obtížné se na školu dostat. Malá pravděpodobnost na úspěch tak podle něj způsobuje dětem stres a snižuje jim sebevědomí. 

 

Problém nicméně není jen u šestiletých oborů gymnázia. Na osmileté se letos přihlásilo zhruba 19 500 dětí, zatímco jejich kapacita je asi o 10 tisíc menší. Uspět tak může zhruba polovina z nich. Na čtyřletá gymnázia se hlásilo necelých 19 tisíc dětí, míst je přes 16 300.

 

Zájem o gymnázia převyšoval počet míst už loni, letos je podle Hřebeckého přetlak podobný. "Část dětí se navíc hlásí znovu do prvního ročníku, což dokládá zájem o všeobecné obory. Mnohé děti se nechtějí smířit s tím, že loni se dostaly jen na méně odbornou školu a zkouší to letos znovu na gymnázium," doplňuje Hřebecký.

 

Nový systém se třemi přihláškami a povinným určením pořadí, v jakém se na zvolené školy chtějí dostat, podle Hřebeckého sice nepřidá místa, ale výrazně zlepší spárování nabídky s poptávkou. "Odhaduje se, že 85 až 90 procent uchazečů se dostane hned v prvním kole na jednu ze tří zvolených škol. To zásadně zkrátí dobu nejistoty," míní.

 

Celkově se letos na střední školy a víceletá gymnázia přihlásilo přes 157 tisíc dětí. Největší převis je zatím dle počtu přihlášek v Praze. Hlásí se zhruba 30 tisíc dětí, což převyšuje kapacitu tamních škol o 8500.

 

0 komentářů: