Peter Ballnik: Otcem i po rozvodu

sobota 10. listopadu 2012 ·

Kniha reaguje na současnou vysokou rozvodovost párů a následné problémy spojené s výchovou dětí. Po rozpadu manželství zůstávají děti obvykle v péči matek. Konflikt s partnerkou a psychická zátěž rozvodu otcům často ztěžují uchovat si láskyplný vztah k dětem. Autor však velmi názorně ukazuje, že mít s dětmi hezký, rozvodem nezatížený vztah je možné, a radí, jak postupovat.

Peter Ballnik v knize Otcem i po rozvodu doprovází rozvedené otce na cestě k plnohodnotnému vztahu s dětmi. Tato cesta má sedm zastavení. Nejprve ukazuje, že je nutné pochopit, jak důležitý je otec pro děti a že i otcové potřebují své děti. Otcové také musejí mít zájem na tom, aby rozvod rodičů děti co nejméně poškodil. Musejí brát vážně jejich reakce na rozvod, mluvit s nimi, v případě potřeby požádat o odbornou pomoc. Některé děti mohou mít záchvaty zuřivosti, nedokážou být samy nebo u nich vznikají psychosomatické potíže. Otcové se však také sami potřebují vypořádat s rozvodem, akceptovat ho. Za rozchod vždycky mohou oba – muž i žena. Pokud překonají negativní pocity a smutek nad ztrátou milostného vztahu, dokážou odpustit své bývalé manželce a také ji požádat o odpuštění. Nebudou tak přenášet své konflikty spojené s rozvodem na děti.

Dále podle Ballnika neplatí, že dítě potřebuje hlavně matku. Důležitým bodem na cestě k dobrému vztahu s dětmi je proto poznání, proč jsou i po rozvodu oba rodiče stejně důležití pro své děti. Na to navazuje potřeba vybudovat dobrý vztah se svou bývalou ženou i přesto, že milostné vztahy skončily. A s postupem času se mohou muži rozhodnout založit nový vztah. Dětem je vhodné představit nové partnerky, ale nespěchat na ně, aby si mohly na novou situaci zvyknout.

Cesta, kterou Peter Ballnik nabízí, není vždy lehká. Jeho rady však budou otcům opěrným bodem. A to nejen těm, kteří se v rozvodové situaci právě nacházejí, ale i těm, kteří se po rozvodu stále trápí, mají konflikty se svou bývalou partnerkou, přerušili styky se svým dítětem apod. V knize najdou nové způsoby, jak s dítětem znovu navázat kontakt a prožívat opět dobrý vztah otce a dítěte.

Kniha se stane čtenářům velmi praktickou příručkou. Autor píše nejen velmi srozumitelně a čtivě, ale přidává i zcela konkrétní tipy, jak si počínat v různých situacích, a také velké množství příkladů z praxe. Je si vědom, že být pro své dítě dobrým otcem i po rozvodu není nic snadného. Ale být otcem stojí za to. Otcovství je podstatným stavebním kamenem smyslu života mužů. A možná že být otcem je dnes to poslední dobrodružství, které mohou muži zažít.

Peter Ballnik (1960) je rakouský psychoterapeut v soukromé praxi a autor čtyř knih na téma rodičovství. Od roku 1993 se specializuje na provázení rodičů a jejich dětí fázemi rozchodu. Inicioval a řídil studii zpracovávající toto téma zejména s ohledem na „pozitivní otcovství“ a „životní svět otec-dítě“.


Více o knize Petera Ballnika Otcem i po rozvodu najdete ZDE. Objednat si knihu můžete též ZDE.

0 komentářů: