Secese. Vitální umění 1900: výstava a vzdělávací programy

pátek 14. března 2014 ·

Milé kolegyně a milí kolegové, zveme Vás a Vaše žáky a studenty na výstavu Secese. Vitální umění 1900 a na související vzdělávací programy. Výstava v pražském Obecním domě představuje výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Cílem výstavy je představit secesní užité umění jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, jako reformní umělecký proud, usilující o „zmnožení a stupňování života“. Expozice přibližuje secesi jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu, zasahujícího celou společnost.

Součástí výstavy jsou tablety se „samoobslužným“ vzdělávacím programem, který přináší další informace o vybraných exponátech, jejich tvůrcích a kontextu. Časová osa v úvodu výstavy nabízí dobové souvislosti. Od března 2014 si návštěvníci v mohou v aktivní zóně prostřednictvím digitální hry vytvořit svůj secesní interiér a na webových stránkách muzea najdou pracovní listy Jak se žilo v secesi. Komentované prohlídky pro školy je možno objednat na adrese education@upm.cz.

K výstavě jsme vytvořili facebookový profil Moje Secese, kde se můžete zapojit do aktivního mapování secese v celé České republice.

Od dubna 2014 Vám nabídneme soubor vzdělávacích programů pro mateřské, základní a střední školy. Bude taktéž vydán reprezentativní katalog, přibližující více než 500 vystavených exponátů.

Současně Vás zveme na výstavu Gamuedu.cz, která představuje edukační programy k výstavním projektům Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Galerie Rudolfinum v letech 2011–2013, které byly vytvořeny ve spolupráci s katedrou výtvarné výchovy PedF UK v Praze v rámci společného výzkumného grantu NAKI Ministerstva kultury ČR. Výstava představuje mnohohlasé svědectví všech lidí, kteří se zúčastnili edukačních programů. Vypovídá o tom, co v souvislosti s výstavou viděli, prožili, vytvořili, o čem přemýšleli a diskutovali. Stává se tak inspirativním svědectvím o propojení muzea, galerie a školy.

Výstavu Secese. Vitální umění 1900 je možné navštívit do 31. prosince 2015 a Gamuedu.cz do 18. března 2014.

Další praktické informace týkající se návštěvy výstavy naleznete ZDE.

Těšíme se na Vaši návštěvu.
Vaše Uměleckoprůmyslové museum

Na závěr ještě několik odkazů:
cyklus přednášek a komentovaných prohlídek k výstavě
facebokový profil Moje Secese


0 komentářů: