Animovaný seriál, který seznamuje děti s pravidly bezpečného chování v digitálním světě

sobota 6. června 2020 ·

Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, a Nadace O2 představují nový mediálně-vzdělávací seriál pro děti s názvem V digitálním světě. Reagují tak na dlouhodobý nedostatek výukových materiálů v oblasti mediální výchovy na prvním stupni základních škol.

Původem francouzský animovaný seriál je určen pro 6–12leté diváky. Přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu.

„Z průzkumů vztahu dětí k moderním technologiím a médiím vyplývá, že značná část dětí tráví na internetu nezřídka i několik hodin denně. Často už ve velmi raném věku. Podle průzkumu EU Kids Online tráví české děti ve věku 9–11 let na internetu v průměru 114 minut denně. S rostoucím věkem se tato doba prodlužuje. První kroky ve virtuálním prostředí by měly jít ruku v ruce se začátky vzdělávání v této oblasti. Publikováním série V digitálním světě naplňujeme dlouho trvající potřebu doposud chybějících materiálů pro učitele, využitelných při rozvíjení mediální gramotnosti už na prvním stupni základních škol,“ uvádí Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách.

V českém znění propůjčily postavičkám své hlasy herečky Dana Syslová (babička),Kateřina Winterová (vypravěčka), Klára Issová (maminka) a Veronika Valíčková (dívka Mína), známá z pořadu ČT:D Terčin zvířecí svět. Mužské hlasy nadabovali herci Igor Orozovič (kostička Ping), Jan Meduna ml. (kostička Pong),moderátor pořadu Wifina České televize Matěj Havelka (kluk Filip) a Svatopluk Schuller (surfař). Role Kocoura se ujal Jan Cina.

Prvních deset dílů (Digitální svět, Vyhledávače, Jak mluvit na internetu, Cookies, Pravda nebo ne?, Sociální sítě, Online hry, Rodičovská kontrola, Lajky a Tvořit na internetu) je dostupných na audiovizuálním výukovém portálu www.jsns.cz, který je po dobu uzavření škol během mimořádné situace související s šířením epidemie COVID-19 otevřen nejen registrovaným uživatelům (převážně učitelům), ale komukoliv, kdo má zájem využívat lekce Jednoho světa na školách. Vyučující a rodiče zde najdou ke každé epizodě i výukové materiály, informační texty a tipy na společné aktivity s dětmi, které upevní a prohloubí znalosti získané při sledování seriálu.

Zároveň je mohou zájemci najít i na vzdělávacím portálu www.O2chytraskola.cz, který učí děti, rodiče a pedagogy používat internet chytře a bezpečně, nabízí řadu inspirativních tipů rodičům a výukových materiálů učitelům.Tématu bezpečného chování na internetu a digitální gramotnosti se společnost O2 věnuje dlouhodobě.

V loňském roce také rozjela vzdělávací portál a grantový program O2 Chytrá škola. „Dlouhodobě vnímáme potřebu našich „chytrých“ škol mluvit s mladšími dětmi o tématech, která se jich týkají, ale mají k nim minimum informací, ať už jde o rizikové chování na internetu, kyberšikanu nebo nutnost ověřování informací. Proto jsme se s nadšením rozhodli spolupracovat na představení seriálu V digitálním světě českým dětem,“ říká Dominika Herdová z Nadace O2, která adaptaci seriálu pro české prostředí finančně podpořila.

Původní verze (v originále pod názvem #DansLaToile) vznikla v koprodukci frankofonních televizních a rozhlasových stanic sdružených v nadnárodní organizaci Les médias francophones publics (Francie, Belgie, Švýcarsko, Kanada). Pro české prostředí jej pod režií Alice Hurychové nadabovalo studio Soundsquare.

Všechny díly i výukové materiály jsou dostupné zdarma online na www.jsns.cz/v-digitalnim-svete nebo na www.o2chytraskola.cz.

Odkaz ke stažení fotek z dabingu a ilustračních obrázků k seriálu: https://peopleinneed.canto.global/b/KVF6F (heslo: 683974)

Odkaz na trailer seriálu V digitálním světě na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=x3g41joCj7w

0 komentářů: